skip to Main Content
Ise Alım Trend

2020’de İşe Alım Trendleri

Teknolojinin geliştiği, tüketim alışkanlıklarımızın ve hatta değerlerimizin değiştiği bir dünyada ‘İşe Alım’ dünyasının değişmemesi imkansız olurdu elbette.

Tüm bu değişiklik ve gelişmeleri farketmeyen ve işe alım süreçlerini bunlara göre adapte etmeyen şirketler, istedikleri yetenekli işgücünü bulmakta ve kazanmakta her geçen gün daha da zorlanacaklar gibi gözüküyor.

2020 İşe Alım dünyası için öngörülen birkaç gelişmeye bakalım;

Yapay Zekanın Yönetim’e Geçişi

Yapay zeka’nın ortaya çıktığı ilk zamanları hatırlarsınız. Birçok mesleği bitireceğine dair bir sürü spekülasyon okumuştuk. Fakat bugün geldiğimiz noktada anladık ki yapay zeka işlerimizi elimizden almayacak, daha pratik ve verimli hale getirecekti.

2020 itibariyle yapay zekanın kullanım amacına dair önemli değişiklikler olacağı düşünülüyor. Öngörü şöyle: yapay zeka artık büyük veriler yardımıyla çalışanları yönetebilecek. Bir yönetici gibi çalışanları izleyip anlık geribildirim verebilecek hatta koçluk edebilecek. Bu sayede yöneticilerin daha stratejik planlara odaklanıp verimliliğin artacağı da düşünülüyor.

İşe alım süreçlerine etkisi ne olacak ki derseniz bir yöneticinin görevlerinin değişmesi beklenen yetkinliklerin de değişmesi demek olacaktır elbette.

Çeşitliliğin Önceliklenmesi

Yöneticilerin ekibini kendine benzeyen çalışanları seçerek kurması dönemi çoktan sona erdi fakat 2020 ve sonrasında işverenlerin çeşitliliği sağlayan adaylara daha fazla yatırım yapacağı öngörülüyor.

Çeşitlilik deyince aklımıza ilk önce ırk veya cinsiyet gibi demografik gruplar gelse de burada bahsedilen sonradan edindiğimiz çeşitliliklerimizi de kapsıyor. Yani eğitim, deneyim, sahip olduğumuz değerler, bilgi ve yeteneklerimiz de artık bir rol için daha esnek karşılanacak demek oluyor.

Mobil Cihazların İş Aramaya Etkisi

Akıllı telefonlarla birlikte internete erişim alışkanlıklarımız çok kısa bir süre içinde tamamen değişti. Alışveriş, yol tarifi, banka işlemlerimizin yanı sıra iş başvurularımızı da mobil cihazlarımızdan yapmak istiyoruz.

Şirket olarak eğer sistemleriniz eski ve mobil cihazlara uygun değilse aday kaybetme riski ile karşı karşıyasınız demektir. Şu anda hala masaüstü bilgisayardan yapılan bir iş başvurusunun mobilden yapılan başvuruya göre daha kısa sürdüğü tespit edilmiş. Yani mobilden başvuru yapmaya çalışan bir aday bu süre sebebiyle sıkılıp belki de başvuru yapmaktan vazgeçiyor.

2020 itibariyle şirketlerin bu konuyu daha çok önemsemesi ve mobil iş başvuru deneyimlerini daha kolay bir hale getirmeleri bekleniyor.

Back To Top
Ara