skip to Main Content
Cv

2021’de Fırsatları Yakalamak İçin CV İpuçları

2020 benzeri görülmemiş bir değişimle doluyken, yeni yıl, işverenlerin sanal işe alım ve işe alımda büyük bir artış gibi, yeni gerçekliklere uyum sağlanacak benzeri görülmemiş birçok fırsat getiriyor. Özgeçmişinizi yeniden gözden geçirerek, gelişen istihdam ortamından yararlanmaya hazır olun!

Pek çok insan, konu özgeçmişlerini güncellemeye geldiğinde, paniğe kapılır hatta bunu çok sıkıcı bulabilir. Bununla birlikte, özellikle kadınlarda, uzmanlıklarını profesyonelce aktarmanın geleneksel yollarını terk etme konusunda bir isteksizlik gözlemlenmektedir. Ancak güvenli olanı tasarlamak her zaman güvenli değildir; gelişen bir iş piyasasında, diğer iş adaylarının arasından sıyrılmak çok önemlidir. Kendinizi farklılaştırmak için özgeçmişinizi yeniden düşünmek, kariyer hedeflerinize ulaşma yolunda olumlu bir adımdır.

İşte nereden başlayacağınız!

  1. Özgeçmişiniz Yalnızca İstihdamınızın Geçmişi Mi?

Bunun yerine özgeçmişinizi bir pazarlama aracı olarak düşünün. Pazarlamacılar, bir ürün veya hizmeti satmak için alıcıya nasıl hitap edileceğini bilirler. İşverenin bir ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç, açık pozisyon için en iyi adayı bulmaktır. Kendinizi bu ihtiyaca cevap olarak konumlandırdığınızda bir mülakat için seçilme şansınızı artıracaksınız

Yani diyoruz ki; Özgeçmişinizi farklı işler için değiştirmeli misiniz? Cevap sizi şaşırtabilir!

Özgeçmişinize yetkinliklerinizin bir özeti ile başlayın – bir “hedef” ile değil. İşverenler hedefinizin ne olduğunu zaten biliyor: işe alınmak. Etkili bir pazarlamacı olun ve işverenin en iyi işe alım hedefi ile örtüşün. Bu nedenle, beceri ve deneyimlerinizi ifade eden kısa bir özetle başlamak en doğrusu. Tam cümleler kullanın ve bunu birinci şahıs diliyle yazın.

  1. Alaka Düzeyine Odaklanın!

Özgeçmişinizde en fazla 15 yıldan daha geriye gitmeyin. Sonuçta, bazı endüstrilerde, 10 veya 15 yıldan daha yakın bir zamanda, süreçlerin nasıl işediğine dair her şey değişti. Bu nedenle eski süreçlere veya sistemlere atıfta bulunmak anlamsız. Ancak, kariyerinizin başlarında prestijli bir şirkette çalıştıysanız, bunu özet bölümünde belirtebilirsiniz.

  1. Kişisel Markanıza Olan Dikkatin Dağılmasına İzin Vermeyin

Bir şeyi yapmış olmanız, özgeçmişinizde yer almayı hak ettiği anlamına gelmez. Çoğunlukla işsizlik dönemlerinde, çoğumuz bizi altüst edecek herhangi bir işi kabul edebiliriz. Bunda yanlış bir şey yok, ancak değerinize katkıda bulunmuyorsa, özgeçmişte yeri yoktur. Ancak, bunu atlamak bir yıldan fazla bir istihdam açığı yaratacaksa, boşluğu açıklamak için bu blog yazımıza bakabilirsiniz: https://www.recovercv.com/isten-cikarma-dolayisiyla-olusan-ozgecmis-bosluklari-nasil-aciklanir/

  1. Eğitim Bilgilerinizi En Sona Saklayın

Öncelikle yeni mezunlarda, ancak ara sıra kariyer ortası profesyonellerinde gördüğümüz bir hata, eğitiminizi özgeçmişin lideri yapmakt! Üniversitede nereden gittiğiniz, adaylığınızla ilgili en ilginç şeyse, işverene daha fazla okumak için iyi bir neden vermiyorsunuz. Bunun yerine, başardığınız şeye odaklanın. Aynı şey not ortalamanızı listelemek için de geçerlidir. İşverenin aklından geçen: “İyi bir öğrenci olduğunu anlıyorum; İş dünyasında neler yapabileceğinizi bilmek istiyorum.”

Yeni mezunlar bunu, akademik bir projelerinden bahsederek gösterebilirler.

  1. Neleri Çıkartıp Neleri Ekleyeceğinizi Yeniden Düşünün

Mutlaka LinkedIn profilinizin URL’sini ekleyin ve bu URL’yi özelleştirmeyi unutmayın. Sadece bir dakika süren bu işlem özgeçmişinizin daha profesyonel görünmesini sağlayacak.

İyi bir temel kural, kişisel bilgiler alanınıza, size nasıl hitap edildiğini değiştirmedikleri sürece, akademik derecelerinizi eklememenizdir. Yani, MA, MBA veya PhD dereceleriniz, adınızın arkasına değil, özgeçmişinizin eğitim bölümüne eklenir.

Ayrıca not ortalamanızı da çıkarmak önemli; işverenler bilmek isterlerse sorarlar.

Okuyucunun, dikkat dağıtıcı ve önemsiz bilgiler yerine, yetkinliklerinizle ilgili önemli olana odaklanmasına izin verin. Özgeçmişinizin amacı, işe alım yöneticilerini sizinle mülakat yapmaya motive etmesidir. Bu nedenle özgeçmişinizin, sizi başarılı olabilecek bir aday olarak nasıl pazarlayabileceğini yeniden düşünün.

Profesyonel CV Hazırlama Hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Back To Top
Ara