skip to Main Content
CV Blog Görsel

Adayların İşe Alım Sürecini Terketmesini Önleyecek Bazı Öneriler

2019 yılında yayınlanan bir LinkedIn yetenek raporuna göre sadece geçen yıl işe alım sürecinde süreçten çekilen adayların oranında % 20’lik bir artış oldu. Peki bu gerçekten kaliteli ve yetkin adaylar yetenek havuzumuzdan neden uzaklaşıyor? Bu adayların süreçten ayrılmasının temel nedenlerini ve bu konuda neler yapabileceğinizi sizin için derledik.

 

Arama Havuzunu Genişletin ve Hızlı Olun.

İşe alım yapmakta olduğunuz pozisyona uygun adayların kendilerini farklı başlıklarla tanımlayabileceğini göz önünde bulunduruyor musunuz? İlgili iş ünvanının olası varyasyonlarını da düşünerek ve “OR” boolean özelliğini kullanarak arama terminolojisini geniş tutabilir ve Recruiter platformu üzerindeki yetenek havuzunuzu büyük ölçüde genişletebilirsiniz. Ayrıca adayların ilk önce onlara ulaşan rakiplerinizle iletişim kuracağını göz önünde bulundurmalısınız. Birçok işveren ve işe alım yöneticisi, odaklarını arama sonuçlarının ilk birkaç sayfasıyla sınırlar; bu da muhtemelen rakiplerinizle aynı adaylarla iletişim kuracağınız anlamına gelir. Bu yüzden arama sonuçlarının daha ileri sayfalarındaki adayların da iyi adaylar olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

 

Şirketiniz Hakkındaki Online Bilgileri Gözden Geçirin.

Adayların firmanız hakkında en doğru bilgilere ulaşmasını sağlamak adına bir kariyer sayfasına yatırım yapabilir veya mevcut websitesi içeriğinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede ilgili adaylar şirket kültürünü, değerlerini ve avantajlarını içeren bilgilere daha rahat ulaşabilir ve parçası oldukları süreç içinde kendilerini daha güvende hissedebilirler. Aynı şekilde yayında olan iş ilanlarının içeriğini de gözden geçirmeli ve ilgili ilanın mevcut iş tanımını doğru şekilde yansıttığından emin olmalısınız.

 

Sürecin Bir Sonraki Adımını Netleştirin. 

Aday iletişiminde proaktif olmak çok önemlidir. Örneğin “Bu hafta görüşmek için uygun musunuz?” diye sormak yerine “……” günleri “……” saat aralıklarında görüşmek için uygun musunuz diye sorarak adaya seçenek sunmalı ve iletişimi devam ettirmelisiniz. Ayrıca attığınız maillerin adaylara ulaştığından ve spam’e takılmadığından emin olarak aday iletişiminin kesilmesinin önüne geçebilirsiniz.

 

Teklif Sürecini Doğru Yönetin.

Sürecin en başında maaş noktasında net olun. Maaş her şey olmamakla birlikte, özellikle maddi anlamda daha iyi bir fırsat arayanlar için temel motivasyondur. Adayların maaş beklentilerini karşılamayacak bir firma ile görüşmeye sıcak bakmayacağını düşünürsek, bu konuda net olmak gerçekten ilgili adaylarla yola devam etmenizi sağlayacaktır.

 

 

Back To Top
Ara