skip to Main Content
Interview

Başarılı Bir Online Mülakat İçin 6 Beden Dili Tavsiyesi

Online mülakatlar artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş olsa da, adaylar için korku ve stres yaratmaya devam ediyor. New York Times’da yayınlanan bir araştırmaya göre yüz yüze görüşmelerde iletişimin %65’ten fazlası sözlü olarak değil, vücut diliyle gerçekleştiriliyor. Peki siz iş görüşmelerinde vücut dilinizin doğru mesajları verdiğinden emin misiniz?

İşte online mülakatlarda başarıyı yakalamak için önemli beden dili tavsiyeleri. 👇

💠 Kendinize değil, kameraya bakın.

Aklınızdan asla çıkmaması gereken ilk tavsiye kesinlikle bu olmalı! Görüşmeler sırasında kendinize veya bilgisayar ekranının herhangi bir yerine değil, mutlaka doğrudan kameraya bakmalı ve karşınızdaki kişiye göz teması kurduğunuz hissini vermelisiniz.

💠 Duruşunuza dikkat edin.

Fazla rahat bir görüntü çizmek görüştüğünüz kişide onu ciddiye almadığınız algısı yaratabilir. Ayrıca sandalyenizde sürekli hareket ekmekten ve kambur durmaktan da kaçınmanız gerekiyor. Dik ve kendine güvenen bir şekilde oturmalı ve karşı tarafa ilgilendiğiniz ve görüşmeye dahil olduğunuz mesajını vermelisiniz.

💠 Jest ve mimikleri en aza indirin.

Kendinizi ifade etmek ve anlatmak için jest veya mimik yapmak bir sorun teşkil etmez, tabii ki dikkat dağıtacak ölçüde yapmadığınız sürece. Eğer çok hareketli olabileceğinizi ve ellerinizi sürekli hareket ettireceğinizi düşünüyorsanız, hareketlerinizi minimumda tuttuğunuzdan emin olmak için mutlaka bir deneme görüşmesi yapmayı gözden geçirin.

💠 Kollarınızı katlamayın.

Kollarınızı katlamak veya ekran mesafesi yeterince uzaksa bacak bacak üstüne atmak ilgili iş fırsatı için çok da heyecanlı olmadığınız algısı yaratacaktır. Bu olumsuz algıdan kaçınmak ve kendinizi daha ilgili göstermek için kollarınızı rahat bırakın ve ayaklarınızı mutlaka yere değdirin.

💠 Gerektiğinde başınızla onay verin.

Bu karşı tarafı dinlediğiniz anlamına gelir ancak abartıya kaçmamaya özen gösterin. Çok fazla baş sallamak karşı tarafa dikkatinizin dağılmış olduğu mesajını verebilir.

💠 Son olarak, gülümseyin. 😊

Beden dili uzmanları, insanların sizi saniyenin 10’da biri kadar bir sürede yargılayabileceğini söylüyor. Eğer bu çok kısıtlı sürede pozitif ve ilgili bir imaj yaratmazsanız görüşmenin geri kalan kısımlarında işiniz çok daha zor olacak. Bu yüzden görüşmeye başlarken mutlaka gülümsemeli ve karşı tarafa arkadaş canlısı ve sıcak kanlı olduğunuz mesajını vermelisiniz.

📌 Mülakat performasınızı artırmak için profesyonel yardım almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve mülakat koçluğunun faydalarına yönelik blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Back To Top
Ara