skip to Main Content
Interview

Başarılı Bir Online Mülakat İçin Bazı Öneriler

Online mülakat konusunda başarılı olmanın yolları neler? Son yıllarda oldukça artan online mülakatlar özellikle bu konuda bir deneyimi olmayan adaylar için göz korkutucu olabiliyor. Günümüzde büyük ve küçük ölçekli bir çok firmanın tercihi olan bu mülakatlar temel olarak yüz yüze görüşmelere benzese de, adayların dikkat etmesi gereken bazı önemli farklılıklar barındırmaktadır. İlk kez bir online iş görüşmesi yapmak stresli ve korkutucu olabilir, ancak endişelenmeyin! İşte bu görüşmelerde başarılı olmanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı küçük ipuçları:

Online mülakat öncesinde bilgisayarınızı test edin.

Görüşmesi sırasında kullanacağınız teknoloji ne olursa olsun (Skype, Zoom, FaceTime vb.) ilk önce kullanacağınız cihazın düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Görüşme öncesinde ses ve görüntü ayarlarını muhakkak kontrol edin, internet kaliteniz sıkıntı yaratacaksa alternatif önlemler alın ve teknik sorular yaşama ihtimalinde görüşeceğiz firmadan kiminle iletişime geçeceğinizin bilgisini muhakkak edinin.

Mükemmel noktayı seçin.

Görüşmeyi gerçekleştireceğiniz ortamın çok karanlık olmadığından emin olmalı ve aynı zamanda da görüşme sırasında fazla ışık patlaması yaratacak bir nokta olmadığından emin olmalısınız.  Mümkünse, pencerenin yakınında oturmaya çalışın, çünkü doğal ışık en ideal seçenektir.

Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın.

Telefonunuz ve bilgisayarınızdaki e-posta bildirimleri de dahil olmak üzere konuşmanıza engel olabilecek her şeyi sessize alın! Eğer evcil hayvanınız varsa mutlaka bulunduğunuz odanın dışına çıkartmalı, bulunduğunuz ortamdaki kişilere görüşme öncesinde haberdar etmeli ve tüm odağınızı görüşmenize vermenizi sağlayacak bir ortam hazırlamalısınız.

Göz kontağı kurun.

Unutmayın, çevrimiçi bir ortamda bile göz teması önemlidir. Ekranın farklı köşelerine bakmak yerine doğrudan web kamerasına bakın ve karşınızdaki kişiye onu merkeze aldığınızı hissettirin.

En önemlisi, çok fazla stres yapmayın! Çevrimiçi mülakatlar aday görüşmelerinin ilk turunda yaygın olarak kullanılır, çünkü şirketlere zaman ve para tasarrufu sağlar. Çok olumsuz bir durum olmadığı sürece bir sonraki görüşme yüz yüze gerçekleşecek ve size olası işvereniniz ile şahsen tanışma imkanı sunulacaktır.

RecoverCV olarak Türkçe ve İngilizce mülakat simülasyonlarımız ile iş görüşmesi sürecinizi stressiz bir şekilde yürütmenizi sağlıyoruz. Online mülakat konusunda profesyonel destek için bize ulaşabilirsiniz: [email protected]

Back To Top
Ara