skip to Main Content
Cv Blog

Belirli Bir Pozisyona Yönelik Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Bir iş ilanına başvururken ön yazı yazmak size göz korkutucu bir görev olarak gözükebilir ama aslında düşündüğünüz kadar zor değil! Aşağıdaki adımları takip ederek hedefinizdeki iş ilanına başvururken sizi ön plana çıkarabilecek güçlü bir ön yazı hazırlayabilirsiniz.

Peki hangi bölümde, hangi detaylara yer vermelisiniz? Haydi yakından bakalım.

💠 1. Paragraf (Giriş)

Bu bölümde okuyucuya  neden bu ön yazıyı yazdığınızı ve hangi pozisyonla ilgilendiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca, ilana nerede rastladığınızı da belirtmeniz faydalı olacaktır.

💠 2. Paragraf (İlgi ve Deneyim)

Bu bölümde de öncelikle ilgili pozisyonla neden ilgilendiğinizi açıklayın. Firma hakkında topladığınız bilgileri de içeriğe dahil edin ve bilgi, beceri ve yeteneklerinizi onların misyon ve hedefleri ile ilişkilendirerek, bu şirketin neden sizin için en doğru seçim olduğunu belirtin. Sonrasında geçmiş deneyimlerinizin ve bugüne kadar geliştirdiğiniz becerilerin sizi bu pozisyon için nasıl güçlü bir aday yaptığını detaylandırın. Özgeçmişinize atıfta bulunun ama asla onu özetlemeyin. Pozisyonun gerektirdiklerine karşılık gelen bir veya iki beceriye odaklanın. Anlam bütünlüğü elveriyorsa, dilerseniz bu alanı 2 paragrafa da ayırabilirsiniz.

💠 3. Paragraf (Kapanış)

Kapanış bölümünde okuyucuya özgeçmişinizi/ön yazınızı incelediği ve pozisyon için sizi değerlendirdiği için mutlaka teşekkür edin. Yakın bir tarihte de pozisyon için ayrıntılı bir görüşme fırsatını takdir edeceğinizi de ekleyerek yazıyı tamamlayın.

Bu ön yazı ipuçlarına ve tekniklerine mutlaka dikkat alın, bu sayede hedefinizdeki rol için bir mülakat elde etme şansınızı artırabilirsiniz.

📌 Hedeflerinize uygun, güçlü yönlerinize dikkat çeken bir ön yazıya sahip olmak için bizden profesyonel destek alabilirsiniz.

📌 Özgeçmişinizi iyileştirmek istiyorsanız ilgili blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

Back To Top
Ara