skip to Main Content
Yetkinlik

Bu Yetkinliğe İhtiyacınız Olduğunu Bilmediğinize Eminiz!

Çok klasik olabilir ancak hepimiz birçok yetkinliğimizi geliştirmek için çaba sarf ediyoruz, hatta birçok performans sisteminde dahi bu konu hedef olarak veriliyor. Örneğin; “Yıl sonuna kadar Liderlik yetkinliğini gelişitrmeni bekliyoruz.”

Peki iyi bir lider nasıl olmalı? Cevabı kurumdan kuruma, kişiden kişiye değişse de bazı temel özellikleri değişmiyor. Bunların başında da stratejik olmak geliyor.

Stratejik Düşünme yetkinliğinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan yetkinliği ise bilmediğinize eminiz.
O yetkinlik nedir? Dediğinizi duyar gibiyiz…
Cevap : Merak!

Evet, kariyerimizde bazı önemli anlarda bize hizmet etmiş olabilir ancak çoğumuz bunun mutlaka sahip olunması gereken bir beceri olduğunu düşünmüyoruz. Gelin bu yaklaşımı yeniden gözden geçirelim!
Stratejik olarak kullanılan merak, yalnızca çalışma şeklimizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda başkaları tarafından gözden kaçırılabilecek yaratıcı çözümleri görmemize, daha akıllıca kararlar almamıza ve etki alanımızı genişletmemize izin vererek, düşünme biçimimizi değiştirebilir. Aynı zamanda seçeneklerimizi arttırarak farklı kapılar açmamıza destek olabilir!

Aslında, LinkedIn Learning Instructor ve The Applied Curiosity Lab’ın Kurucusu Becki Saltzman’a göre; merak, kariyerimizi geleceğe hazırlıyor! “Elimizde olmayanlarla kendimizi sınırlamazsak, her şeyi arayabilir ve her şeye erişebiliriz. Henüz bulamadığımız yanıtları üreten sorulara, yalnızca merak ilham verir. Merak olmazsa, yeni yanıtlar bulmanız imkansızlaşır.”

Bu nedenle, merakın son zamanların trend yeteneği olduğunu keşfetmekten büyük heyecan duyduk. İnsanlar, çevrimiçi öğrenmeye ağırlık vermeye devam ederken, birçok sektörden profesyonel, bu son derece stratejik beceriye yatırım yapıyor. Bir organizasyondaki tüm seviyeler bu yetkinlikten faydalanabilirken, yöneticilerin bu eğitimlere organizasyon içindeki diğer tüm seviyelerden daha yüksek oranda zaman ayırdığını gördük. Bu da geri kalanımızın şimdi öğrendikleri bir şeyi, önceden bildikleri anlamına geliyor!

Beceri skalanıza, stratejik olarak merak başlığını eklemek için, Kariyer Danışmanlığı hizmetimizden faydalanın ve gelişmeye açık yönleriniz üzerine birlikte çalışalım!

Back To Top
Ara