skip to Main Content
Referans

Çalışan Referansı Neden Güçlü Bir İş Bulma Aracıdır?

Çalışan referansları genellikle size bir iş garantisi vermese bile, başvurunuzun bir işe alım uzmanı veya yetkilisi tarafından görülme olasılığını artıran önemli bir iş bulma aracıdır. Bu çalışan eski bir çalışma, ya da sınıf arkadaşı olabildiği gibi tanımadığınız biri de olabilir. Çalışan referansları işverenler için de çekicidir çünkü pozisyonlar daha kısa sürede kapanacağı için önemli para ve zaman tasarrufu sağlanabilir. O zaman çalışan referansı meselesine yakın bir bakış atmaya ne dersiniz?

 Bu tavsiyeler size ne kazandırabilir?

Yetenek kazanımı uzmanları genellikle çalışanlar tarafından tavsiye edilen adaylara öncelik vermektedir ve bir işe başvuran yüzlerce kişi olduğunda tavsiye edilen kişileri gözden geçirmek yaptıkları ilk eylemlerin başında gelir. Fakat bu yönlendirmeler tabii ki her zaman mülakat garantisi vermiyor çünkü ilgili işin gerekliliklerine uyum sağlamanız ve güçlü bir aday olmanız beklentisi hiçbir zaman göz ardı edilmeyecektir.

 Neden güçlü bir ağ oluşturmalısınız?

Günümüzde çoğu şirketin bir çalışan referansı programı mevcut, bu yüzden size ve yeteneklerinize kefil olan çalışanlar tanımanız artık çok önemli. Özelikle LinkedIn ağınızı sürekli olarak genişletmeli, hedef şirketlerde çalışan kişileri ağınıza kazandırmalı ve bu kişilerle etkileşime girerek kendinizi, güçlü ve dikkat çekici özelliklerinizi onlarla güçlü ilişkiler kurarak aktarmalısınız. Ağınız ne kadar hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak kaliteli bağlantılarla oluşursa, sizi birilerinin yönlendirme ve tavsiye etme olasılığı artacaktır. Bu bağlantıları bulmak için ayrıca sizinle aynı okuldan mezun olan kişileri gözden geçirebilir, ya da bağlantılarınızın bağlantılarına göz atabilirsiniz.

 Referans istemek için neden doğru zaman beklenmeli?

Bu referansları kişilerden istemeniz için tabii ki en doğru zamanı beklemeniz gerekiyor çünkü bu tavsiyeleri isteyebilmek için önce bu kişilerle ilişki geliştirmeniz şart! Yeni tanıştığınız kişilerden hemen referans istemek geliştireceğiniz profesyonel ilişkiyi o saniyede zedeleyecektir. İlişki geliştirmenin önemli olmasının diğer bir nedeni de, sizi bu işlere yönlendiren kişinin genellikle sizi ve yeteneklerinizi onayladığı için başarısız olmanız durumunda itibarlarının zedeleneceğinden korkmasıdır. Bu yüzden doğru zamanı beklemeli, ilk olarak bu kişilerle ilişki geliştirmeye odaklanmalısınız.

📌 İş arama sürecinde profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ‘İş Bulma Danışmanlığı’ hizmetimizle ilgili bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Back To Top
Ara