skip to Main Content
Cv Basari

CV’de Başarılara Dikkat Çekmek

Günümüzün rekabet dolu iş dünyasında ister üst düzey bir yönetici, ister kariyerinin hemen başında bir kişi olun, CV’nizle işe alım uzmanlarını etkilemek için çok kısıtlı bir süreniz olduğunu bilmeniz gerekiyor. İşe alım uzmanlarının CV’leri taramak için ortalama 8-10 saniye harcadığını göz önünde bulundurursak, ışık hızında güçlü bir etki yaratmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden de içerikte başarılara yer veren, etkileyici bir CV’ye sahip olmanız gerekiyor. Peki bunun için özgeçmişimizde nasıl başarılara yer vermeliyiz? İşte bazı önemli ipuçları.

Sizi neler gururlandırıyor?

Kendinize sorun. Bugün mevcut işinizden ayrılmaya karar verirseniz bu işle ilgili en çok gurur duyduğunuz şeyler neler olacak? Şirketiniz için önemli bir verimlilik artışı mı sağladınız? Zorlu bir projeye dair çok kritik görevler mi üstlendiniz? Ekibinize nasıl değerler kattınız? Bunların hepsi kayda değer başarılardır.

Maliyet tasarrufu sağladınız mı?

Maliyet tasarrufu pek çok kurum için en az para kazanmak kadar önemlidir. Şirketinizin yaptığı harcamalarda kayda değer indirimler elde etmesine yardımcı oldunuz mu? Mali tutarsızlıklara dikkat çektiniz mi?

Zaman tasarrufu sağladınız mı?

Şirketinizde sizden önce günler süren bir işi, saatler sürecek şekilde kısalttınız mı? İş süreçlerini ve sistemleri bu yönde iyileştirdiniz mi? Eskiden çok fazla zaman alan raporlama ve dokümantasyon süreçlerini kolaylaştırdınız mı? Bu tarz detayları özgeçmişinizde başarı olarak kullanabilirsiniz.

İnsanlar sizin sayenizde artık daha mı mutlu?

Yöneticisi olduğunuz kurumlarda siz göreve başladıktan sonra çalışan bağlılığı konusunda nasıl değişimler oldu? Kaç kişi işten ayrıldı ya da, rollerinde devam etti? Ya da müşteri memnuniyetini kayda değer oranda arttırdınız mı? Bunlar da özgeçmişe eklenecek önemli başarılar olabilir.

Büyüme ve karlılık hedeflerine katkıda bulundunuz mu?

Şirkete olan katkılarınızın büyük ölçekte etkisini belirlemek zor olabilir. Görev süreniz boyunca şirketinizde hangi oranda bir gelir artışı oldu? Şirketin rakiplerine kıyasla nasıl avantajlar elde etmesine vesile oldunuz? Başarıya katkıda bulunan bir ekibin parçası olduğunuzu belirterek, okuyucuya büyük resimdeki rolünüzü göstermelisiniz.

Başarılarınıza ve güçlü yönlerinize dikkat çeken profesyonel bir CV’ye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak önemli ipuçlarını öğrenmek için ilgili blog yazımızı mutlaka okuyun.

Kaynak: Virginia Franco

Back To Top
Ara