skip to Main Content
CV Blog Görsel

CV’nizin Aday Takip Sistemlerine Uyumunu Arttırmanın Temel Yolları

İçerikte Anahtar Kelimeler Kullanın

İşverenler ve işe alım profesyonelleri istedikleri beceri ve niteliklere sahip adayları belirlemek için anahtar kelimeler kullanır. Aday takip sistemleri de kolaylıkla bu anahtar kelimeleri aday özgeçmişlerinde saptayabilir. Bu nedenle CV’nizdeki anahtar kelimelerin varlığı iş bulma sürecinizi önemli ölçüde etkilemektedir. Doğru anahtar kelimeleri bulabilmek için ilgili iş portallarındaki iş tanımlarını kontrol edebilir ve bu kelimelere CV içeriğinde yer verebilirsiniz.

Pozisyon İsimlerine Dikkat Edin

CV’nizde her daim standart ünvanlar kullanın. ‘Brand Warrior’ kulağa çok havalı bir ünvan gibi gelse de, bu pozisyon isminin ATS’ler tarafından farkedilmesi mümkün değildir. Yaratıcı ve havalı pozisyon isimleri kullanmak genel olarak ilgi çekici olsa da, ATS yazılımlarının sizin olası bir pozisyona uygun olmadığınızı varsayarak elemesine neden olabilir.

Abartıya Kaçmadan Temel Becerilerinizden Bahsedin

CV’nize işinizle alakalı temel becerileri eklediğinizden emin olun. Mesela bir ekip yönetiyor musunuz? P&L sorumluluklarınız var mı? Sektörle ilgili konferanslarda herhangi bir sunum yaptınız mı, veya yeni pazarlarda yeni ürünler piyasaya sürdünüz mü? İşverenler anahtar kelimeler ararken aslında somut beceriler aramaktadır. Bu yüzden bu yeteneklere CV’de yer vermek sizi ön plana çıkaracaktır.

Tutarlılığa Dikkat Edin

 Genel bir iş stratejisi olarak CV’nizde ve LinkedIn profilinizde benzer anahtar kelimeler kullanmak önemlidir ve bu durum iş arama etkinliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, işe alım uzmanları tarafından detaylardaki tutarlılık muhakkak dikkat çekecektir.

RecoverCV olarak #ATS uyumlu profesyonel CV’ler hazırlayarak, iş arama sürecinizde sizleri destekliyoruz.

Back To Top
Ara