skip to Main Content
Business Situation, Job Interview Concept.

Deneyimli Adaylar için Bazı CV İpuçları ve İş Arama Stratejileri

Çoğu zaman ortaya koyduğunuz tüm beceri ve deneyimlere rağmen, işverenleri pozisyon için doğru kişi olduğunuza ikna etmeniz gerekiyor. Özellikle yaşınızın bu süreçte dezavantaj olduğu durumlarla karşılaşıyorsanız, maalesef ki yalnız değilsiniz. Günümüzde yaş, deneyimli adayların iş arama sürecinde karşılarına çıkan bir bariyer olarak göze çarpıyor. Bu yüzden hem CV’nizin, hem de iş arama stratejilerinizin genç adaylardan farklı olması gerekiyor.

Siz de iş arama sürecinde bu dezanvantajı yaşayanlardansanız size yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı öneriler derledik.

 

Öncelikle CV’nize yeni bir gözle bakın.

Yaşınızla ilgili olumsuz algıyı yenmek istiyorsanız ilk adım olarak CV’nizi yeni bir bakış açısıyla düzenleyebilirsiniz. Bu noktada özellikle içeriğe dahil edeceğiniz iş deneyimlerinden bazılarını sınırlayabilirsiniz. Ayrıca iş becerileri ve başarılarınıza yaptığınız referanslarda güncel terimleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Bu size basit bir detay gibi görünebilir ama en küçük ayrıntının bile kolayca bu olumsuz algıyı tetikleyebileceğini unutmayın.

 

Yeni beceriler edinmeyi düşünün.

İlgili bir iş için gerekli olan, ancak bir süredir kullanamadığınız veya kullanmadığınız yetenekleri düşünün. Bu becerileri geliştirmek için zaman ayırmaya ne dersiniz? Örneğin, alanınızla alakalı birçok iş ilanı spesifik bir beceri istiyorsa, bu becerileri edinerek kendinize yatırım yapabilir ve iş arama sürecinde bu yetkinliğin avantajlarını kullanabilirsiniz.

 

Profesyonel ağınızı güçlendirin.

Deneyim ile birlikte profesyonel ağın da genişlediği bir sır değil. Profesyonel ağınızda hali hazırda yaşınız ve deneyiminizle paralel olarak çok sayıda kişi olabilir fakat bu var olan ağı genişletmemeniz anlamına gelmiyor. Bunun için alanınızla ilgili profesyonel bir derneğe katılmayı düşünebilir, LinkedIn bağlantılarınızı arttırabilir ve yakın çevrenizi iş arama sürecinizle ilgili olarak bilgilendirebilirsiniz. Kişisel ağınız iş bulmanızı kolaylaştıracak en ideal yoldur.

 

Son olarak: fotoğrafınız sizi nasıl yansıtıyor?

Hani şu alelade çektirdiğiniz ve kariyer hayatınız boyunca kullanırken hiç önemsemediğiniz fotoğrafınız var ya, onu şu an işveren gözüyle bakarak yeniden inceleyin. Sizi doğru şekilde yansıttığına eminseniz yolunuza devam edin fakat yansıtmak istediğiniz profesyonel imaja hizmet etmiyorsa hemen kurtulun. Şüphesiz ki, fotoğraf yaş algısını oluşturan en temel faktörlerin başında gelmektedir ve bundan kaçınmak istiyorsanız bu detayı göz ardı etmemelisiniz.

 

İş arama sürecinde profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz. www.recovercv.com

Back To Top
Ara