skip to Main Content
CV Blog Goorsel 1 1

En Sık Sorulan Mülakat Sorularından Örnekler

Yaklaşmakta olan bir mülakat süreciniz mi var? Endişelenmeyin. Sizin için bu görüşmelerde karşınıza çıkma ihtimali olan ve en sık sorulan mülakat sorularını derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Bana kendinden bahset.

Görüşmeyi yapan kişi neden bu işe uygun olduğunuzu bilmek istediği için öncelikle kendinizi tanıtmanızı isteyecektir. Kendinizle ilgili soruları çok fazla veya çok az kişisel bilgi vermeden yanıtlamaya çalışın. Bu kapsamda ilgi alanlarınızı, deneyimlerinizi ve hatta kendinizle ilgili ilginç detayları paylaşabilir ve görüşmeyi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Neden seni işe almalıyız?

İşe alım yetkilisi pozisyon için gerekli niteliklere sahip olup olmadığınızı bilmek istediği için neden işe alınması gereken bir aday olduğunuzu açıklamaya hazır olun! Verdiğiniz yanıt kendinden emin, güçlü yönlerinizi öne çıkaran ve kişisel markanızın altını çizen dikkatlice düşünülmüş bir yanıt olmalıdır.

Neden şu anki işinden ayrılmak istiyorsun?

Neden mevcut işinizden ayrılmak istediğiniz sorulduğunda, mutlaka gerçeklere bağlı kalın, direkt olun ve cevabınızı gelecek hedeflerinize dayandırın. İşverenlerinizi ve iş arkadaşlarınızı kötülemekten kesinlikle kaçının.

Neden bu işi istiyorsun?

Bu soru, yetkiliye iş ve şirket hakkında bildiklerinizi gösterme fırsatı verir. Bu nedenle şirketi, ürünlerini, hizmetlerini, kültürünü ve misyonunu araştırmak için mutlaka zaman ayırın. Sizi bu rol için neyin uygun hale getirdiğine dair spesifik olun ve şirketin en çekici yönlerine dikkat çekin.

İş hayatınızda yaşadığınız zor bir durumu ve bunun üstesinden nasıl geldiğinizi açıklayın.

İşverenler ve işe alım yetkilileri genellikle zor bir durumla karşı karşıya kaldığınızda nasıl tepki verdiğinizi bilmek ister. Bu yüzden zor bir durumda yaptığınız eylemlerin bir örneğini paylaşmaya mutlaka hazır olun. Hikayeyi inandırıcı ve ilgi çekici hale getirmek için detayları paylaşmak önemlidir.

Gelecek için hedeflerin ne?

Bu soru, daha iyi bir fırsat bulduğunuzda ilgili işte kalıp kalmayacağınızı öğrenmek için tasarlanmıştır. Cevabınızı o işe ve şirkete odaklamaya devam edin ve görüşmeciye pozisyonda uzun vadeli hedefleriniz olduğunu tekrarlayın.

RecoverCV olarak Türkçe ve İngilizce mülakat simülasyonlarımız ile iş görüşmesi sürecinizi stressiz bir şekilde yürütmenizi sağlıyoruz. Profesyonel destek için bize ulaşabilirsiniz: [email protected]

Back To Top
Ara