skip to Main Content
Recovercv Temmuz Gorsel2

Etkili bir LinkedIn Kullanımı ve İş Bulmak İçin 10 Önemli Tavsiye

LinkedIn profesyonel iş hayatınızı, deneyimlerinizi ve yetkinlikliklerinizi ön plana çıkarabileceğiniz bir kariyer platformudur. Hızla artan kullanıcı sayısı ve İnsan Kaynakları uzmanlarının işe alım süreçlerini aktif olarak LinkedIn üzerinden yürütmesi bu platformun önemini her geçen gün arttırmaktadır. Peki dünya üzerinde milyonlarca kişinin kullandığı LinkedIn’de güçlü bir profil hazırlayarak daha çok dikkat çekmek ve aday aramalarında daha fazla görünür olmak için neler yapabiliriz? Size fayda sağlayacağını düşündüğümüz bazı ipuçlarını derledik.

1- Platformun Diğer Sosyal Medya Ağlarından Farkını Göz Önünde Bulundurun.

Sosyal Medya üzerinde yaptığımız paylaşımlar ve kullanım hareketlerimiz aslında kişisel özelliklerimizi ve karakterimizi yansıtan özel içeriklerdir ama LinkedIn üzerinde aynı kullanıcı davranışlarını sergilemek profesyonelliğinizi sarsan bir imaj çizecektir. Platformu tamamen iş hayatınıza uygun olacak şekillde kullanmalı ve özel hayatınıza dair paylaşımlardan kaçınmalısınız.

2- Alanınıza Uygun Profillerle Bağlantı Kurun.

Yine Sosyal Medya’dan farklı olarak tanıdık, eş, dost ve akraba ile bağlantı kurmaktansa sizin çalıştığınız alanda faaliyet gösteren donanımlı ve etkin kişilerle bağlantı kurmaya çalışın. Ayrıca çok önemli bir nokta olarak yine alanınıza uygun işe alım faaliyetleri yürüten İnsan Kaynakları Uzmanları ile bağlantı kurmanız aday aramalarına ve iş ilanlarına ek olarak bu kişilerin paylaştıkları/duyurdukları yeni iş fırsatlarına da ulaşmanızı sağlayacaktır.

3- İyi bir LinkedIn Summary Hazırlayın.

LinkedIn profiliniz sizi hiç tanımayan kişilere deneyimlerinizi ve yetkinlikleriniz anlattığı için iş tecrübelerinize ek olarak oluşturacağınız basit ama bilgi verici bir özet kısmı profilinizi inceleyen kişilere ilk bakışta sizin hakkınızda en doğru izlenimi verecek, kariyer gelişiminizi ve hedeflerinizi hızlıca aktarma konusunda etkili olacaktır.

4- Profiliniz için Zaman Harcayın.

LinkedIn profiliniz ağınızı geliştirmenizi ve bağlantı kurmak istediğiniz insanlara ulaşmanızı sağladığı için odaklanmanız ve üzerinde zaman harcamanız gereken bir yerdir. Profiliniz LinkedIn üzerindeki ulaşılabilirliğinize doğrudan etkide bulunduğu için iş tecrübelerinizi ve yetkinliklerinizi detaylandırmalı, yetenek ve deneyimlerinize uygun anahtar kelimeleri kullanarak bu platform üzerinde aday arayan kişilere maksimum seviyede görünür olacak şekilde tasarlanmalıdır.

5- Profil Resminizin Gücünü Küçümsemeyin.

LinkedIn profilinizde kullandığınız fotoğraf sizinle ilgili oluşacak izlenimi doğrudan etkilemektedir. Giydiğiniz kıyafetten kullandığınız arka plana kadar olan tüm detaylara dikkat etmeli, en iyi izlenimi verecek fotoğrafı kullandığınızdan emin olmalısınız.

6- İlgilendiğiniz Şirketlerin Profillerini Takibe Alın.

LinkedIn üzerindeki şirket profilleri ilgilendiğiniz şirketler hakkında size daha çok bilgi verecektir. Bu sayede şirket içinde bağlantılarınız varsa görebilir, iş fırsatları ve benzer şirketler hakkında bilgi edinebilirsiniz. O kurum için işe alım süreci yöneten kişilerin de sizi görmesini sağlaması açısından bu profillerin takibi size fayda sağlayacaktır.

7- Profilinizi Her Daim Güncel Tutun

Profilinizin her daim güncel olması çok önemlidir. İletişim bilgilerinde veya iş deneyimleri tarafında gerçekleşen değişiklikleri profilinizde hızlıca güncellemeli, profilinizi inceleyecek kişilerin en güncel bilgileri göreceğinden emin olmalısınız.

 8- LinkedIn Mobil Kullanın.

LinkedIn mobil kullanarak yer ve zaman kısıtlamaları noktasında avantaj sahibi olabilir, size gelen mesajlara ve bağlantı isteklerine daha hızlı bir şekilde geri dönebilirsiniz.

9- Varsa Websitenizi ve Blog Sayfanızı da Profilinizde Belirtin.

LinkedIn profilinize websiteniz ve blog sayfanızı ekleyerek hakkınızda daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişileri bu mecralara yönlendirebilirsiniz. Özgeçmişinizde belirtmediğiniz buna benzer detayları LinkedIn profilinize ekleyebilirsiniz.

10- Her Zaman Takipte Kalın.

Etkili bir profile sahip olmaya ek olarak LinkedIn üzerinde aktif olmalı, mesajları, paylaşımları ve duyuruları düzenli olarak takip etmelisiniz. Platform üzerinde aktif olmanın, mesajlara geri dönüş yapmanın ve etkin bir şekilde LinkedIn’i kullanmanın sizi aday aramalarında ‘More Likely To Respond’ kısmında konumlandıracağını bilmelisiniz.

Hemen Teklif Al
Back To Top
Ara