skip to Main Content
Film

Filmlere Konu Olan Bu İş Görüşmelerine Çok Güleceksiniz!

İşverenlerin ve iş arayanların da bildiği gibi, iş görüşmeleri trajikomik olaylara sahne olabiliyor. Genellikle bir tarafta merakın, diğer tarafta endişenin hüküm sürdüğü riskli konuşmalardır ve her iki taraf da gerçek duygularını ince bir profesyonellik perdesi altında saklamaya çalışır.

Tam da bu nedenle, filmler için harika birer konu olabiliyorlar. TV ve sinema tarihindeki en komik beş iş görüşmesinin bir listesini sizinle paylaşıyoruz!

  1. Owen Wilson ve Vince Vaughn, Dünyayı Küçük Şeylerin Değiştirebileceği Üzerine..

Google daha önce, iş görüşmelerinde adaylara beyin jimnastiği sorduğu için kötü bir üne sahipti. The Internship filminde, Owen Wilson ve Vince Vaughn, arama motoru şirketinde staj yapmak için başvurduklarında, bunu abartıyorlar.

İkisine klasik bir beyin jimnastiği sorulur: Bir nikel boyutuna küçültülürseniz ve bir blendere düşerseniz, nasıl kaçardınız?

İzlemek İçin; https://youtu.be/XYG6tAMWFIo

  1. Dwight Schrute ve Michael Scott, İşe Alım Uzmanını Etkilemek İçin..

NBC The Office, kurumsal dünyanın hemen her yönünü hicvediyordu. İş görüşmeleri de bir istisna değildi, şovlardan ikisinin en ikonik karakterleri, görüşmelerin nasıl yapıldığını gösteriyor.

İlk olarak, bölge müdürünün asistanı Dwight Schrute var. İşinden ayrıldıktan sonra Schrute, yeni bir fırsat arayışına girer. Kararlılığı ve azmiyle işe alım yöneticilerini şaşırtmaya çalışır.

İzlemek İçin; https://youtu.be/IPeVlduKfyU

  1. George Costanza, Pohpohlamak mı Dürüstlük mü?

Başarılardansa, başarısızlıkları vurgulayan bir “özgeçmiş”, George Costanza tarafından Seinfeld’in The Opposite bölümünde kullanıldı. Costanza, hayatında verdiği her kararın yanlış olduğunu fark etmişiti. Doğru olmasını umarak, içgüdüsünün önerdiğinin tam tersini yapmaya karar verdi.

Ve felsefe başarılı oldu! New York Yankees ile yaptığı iş görüşmesinde normalde yaptığı her şeyin tam tersini yaptı. Nasıl mı?

İzlemek İçin; https://youtu.be/vWCGs27_xPI

  1. Bir Adayı Kapmak İçin İhtiyacınız Olan Nakit midir?

Good Will Hunting filminde Matt Damon, başarıya ulaşma konusunda, en büyük engeli gibi görünen ve dahi bir kapıcıyı canlandırıyor. Bir noktada, bu kapıcının terapisti, onunla birkaç prestijli şirkette mülakat organize ediyor, amaçsa Hunting’ın onlarla alay etmesi!

Ancak arkadaşı Chuck Sullivan’ı kendi yerine göndermesiyle işler değişiyor..

İzlemek İçin; https://youtu.be/-JBvfZTx-vs

  1. Sahip Olduğun Değil, İstediğin İş İçin Giyin!

“Şampiyon olmak için, bir şampiyon gibi giyinmelisin.” İşte bu tavsiye Will Ferrell ve John C. Reilly’nin smokin giyerek, tuvalet temizleme işi için başvurdukları Step Brothers filminde hayata geçirdiklieri bir tavsiye.

Elbette, bir şampiyon gibi giyinmek tek başına yeterli deği. Muhtemelen işe alım müdürünün adını yanlış telaffuz etmeye devam ederseniz, işi almanız oldukça zor olacaktır. Ama en azından denediklerini görebiliyoruz..

İzlemek İçin; https://youtu.be/0EjqOCpM7d8

Böyle sürprizlerle karşılaşmamak için Mülakat Simülasyonu ve Danışmanlığı Hizmetimizden faydalanabilirsiniz!

Kaynak: Business LinkedIn

Back To Top
Ara