skip to Main Content
Woman Looking For Job By Pressing Search Button On Virtual Touch Screen.

Hangi Rollerde İş Fırsatları Artışta?: LinkedIn Araştırması Açıklıyor.

Covid-19 sonrası büyük yara alan ekonomilerin (iyileşme süreçleri istenilen hızda olmasa da) yavaş yavaş toparlanmaya başladığını görüyoruz. Bununla paralel olarak dünya çapında işe alım oranlarında da tekrar artış görülmeye başlandı.

LinkedIn iş ilanı verileri üzerinden yaptığı bir araştırmayla geçtiğimiz aylarda dünya çapında en çok talep gören işleri açıkladı. Global olarak şirketler daha çok hangi rollerde işe alım yapıyor merak ediyor musunuz? Haydi hep birlikte bakalım.

💠 Danışmanlık rollerinde büyük artış görüldü.

LinkedIn’in daha önceki analizlerinde ön saflardaki rollerde (sürücü, aşçı, hemşire vb.) büyük artış görülürken, en son veriler özellikle finans ve sağlık hizmetlerindeki danışmanlık rollerinin büyük yükselişe geçtiğini gösteriyor. Koronavirüs hem sağlık, hem de bir finans kriz olduğu için her iki alanda da talebin artmaya devam etmesi bizi şaşırtmıyor.

(LinkedIn Global Veri, 07-08, 2020)

💠 Uzaktan çalışma modelinde mühendislik rolleri ilk sıralarda.

Ağustos ayında uzaktan çalışma modelinde özellikle yazılım alanındaki mühendislik rollerinin başı çektiğini görüyoruz. Bu bizi çok şaşırtmıyor çünkü LinkedIn’in ‘İş Gücü Güven Endeksi’ anketinde de daha önce gördüğümüz üzere, yazılım çalışanları uzaktan çalışma becerilerine oldukça güveniyor. Zaten pandemiden önce de uzaktan çalışma mühendisler tarafından yüksek talep görüyordu. Onları ise satış ve iş geliştirme rolleri takip ediyor. Yönetici seviyesinde rollerin ilk 10’un önemli bir bölümünü oluşturduğu da dikkatimizi çekiyor.  Eylül ayı verilerinde nasıl değişimler göreceğiz merakla bekliyoruz.

Kariyer ve iş hayatı ile ilgili güncel bloglarımız için bizi takip etmeye devam edin. 👍

📌Pandemi sonrası iş arama sürecine yönelik tavsiyeler sunduğumuz blog yazımıza ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Back To Top
Ara