skip to Main Content
Kariyer Hayali

Hayallerinizdeki İşleri Elde Etmek İçin Bazı Öneriler

İş arama sürecinin başarıya ulaşması için çoğu zaman açık pozisyonlara başvuru yapmaktan çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor. İşte iş bulma şansınızı artırmak için kullanabileceğiniz bazı önemli ipuçları.

Kariyer hedefinizi netleştirin.

Başarının ilk adımı hedefleri netleştirmekle başlar! Hedef belirlemek özellikle yeni mezun veya kariyer değişikliği düşünen kişiler için oldukça önemlidir. Kariyer hedefinizi netleştirmekte sıkıntı yaşıyorsanız bir kariyer koçu, mentor yahut deneyimli kişilerden tavsiyeler alabilirsiniz. Sadece bu hedefin gerçekçi olduğundan emin olun, ona nasıl ulaşmayı planladığınızı belirleyin ve güçlü yönlerinizin farkında olun.

CV ve ön yazı konusunda destek alın.

Kariyer danışmanlarından veya deneyimli bir profesyonelden özgeçmişinizi ve ön yazınızı incelemesini ve hatalar için size tavsiye vermesini isteyin. Zamandan tasarruf etmek ve ortaya çıkacak bu metinlerin kalitesinden emin olmak için CV ve ön yazı konusunda profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.

Tüm iş arama kaynaklarını kullanın.

Kendinizi başvurularla sınırlamak yerine, tüm iş arama seçeneklerinden yararlanın. Bu diğer seçenekler şirketlere veya yöneticilere şahsen ulaşmak, kariyer fuarlarına katılmak, sosyal medya üzerinden araştırma yapmak veya kariyer danışmanlığı hizmeti tercih etmek olabilir. Kariyer portallarına ek olarak açık pozisyonlar bulmak için iş arama motorlarını kullanın. E-posta ile günlük veya haftalık iş uyarıları için çeşitli platformlara kaydolun.

Şirketleri araştırın.

İlginizi çeken iş ilanlarıyla karşılaştığınızda, başvurmadan önce mutlaka bu şirketleri araştırın. Bu size şirket kültürü, avantajları, ürünleri, hizmetleri ve hatta çalışma ortamları hakkında bilgi sağlayabilir. Araştırmanız sonucunda gerçekten o şirkette çalışmak isteyip istemediğinizi anlayabilirsiniz.

Ağınızı geliştirin.

İş arama sürecinizin başarıyla sonuçlanması için insanlarla etkileşim kurun ve profesyonel bağlantılar geliştirin. İlişki geliştirdiğiniz bu kişilere gerekli durumlarda iş arayışında olduğunuzu belirterek onların desteğini rica edebilirsiniz. Bunu yapmak size çok farklı iş fırsatlarının gelmesini ve hatta gelecekte farklı fırsatlar için önerilmenizi bile sağlayabilir.

Mülakat hazırlığına başlayın.

Bir mülakata katılmadan önce yaygın mülakat sorularını araştırın, bunlar için yanıtlar oluşturun ve bu yanıtlar için pratik yapın. Deneyimli ve profesyonel bir kişiden sizinle bir deneme görüşmesi yapmasını da isteyebilirsiniz. Unutmayın, iyi hazırlandıysanız mülakata gittiğinizde kendinize daha çok güvenecek ve daha rahat hissedeceksiniz.

İşverenlerin 2020 yılında adaylarda en çok aradığı 5 yeteneği merak ediyorsanız ilgili blog yazımı ulaşmak için burayı tıklayın.

CV hazırlama ve iş bulma konusunda profesyonel desteğe mi ihtiyaç duyuyorsunuz?

Bize ulaşın: https://www.recovercv.com/teklif-al/

 

 

Back To Top
Ara