Ön Yazı (Cover Letter) Hazırlama

Ön yazılar, iş ya da akademik başvuru için kullanılan; güçlü yönlerinize ve başarılarınıza dikkat çeken ve CV’niz ile uyumlu destekleyici yazılardır. Ön yazı, potansiyel bir işverene size dair fikir veren ilk kaynaklardan birisidir ve ilgili kişiyi büyük oranda sizinle görüşmeye ikna etmeye katkıda bulunur.

Eğer kariyerinizi sıfırdan planlıyor, yeni ve farklı bir sektöre geçiş yapıyor veya önemli bir pozisyona başvurmak istiyorsanız, güçlü bir ön yazı sizi birkaç adım öne çıkarabilir.

Etkili Bir Ön Yazı Nasıl Olmalıdır?

Güçlü ve dikkat çekici bir ön yazıda kariyerinizle ilgili bilgilerin sıralanmasındansa, kişisel ve profesyonel yetkinlikleriniz anlatılmalı ve fark yaratan özelliklerinizden ve başvurduğunuz rol/rollerle uyum sağlayan deneyimlerinizden bahsedilmelidir. Ön yazılar sizi rakiplerinizden ayırarak, yeteneklerinizi güçlü verilere dayandırarak ortaya koyar.

Ön Yazının İş Arama Sürecinde Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bir ön yazı işe alım sürecinde yetkilendirilmiş kişilere, sizinle kurdukları ilk temastan itibaren, potansiyelinize ve hedeflerinize dair ilgi çekici ipuçları verir. Aynı zamanda ilgili firma ve role duyduğunuz ilgiyi ve motivasyon kaynaklarınızı, CV’nizde yer alan bilgileri destekleyecek şekilde detaylandırma fırsatı sunar.

Ön Yazı Hazırlama Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Başvurunuzun ardından tarafınıza, mail yoluyla bir “Bilgi İstek Formu” gönderilir. Çalışma için gerekli bilgileri içeren form ve mevcut CV’niz bize ulaştıktan sonra, alanında uzman danışmanımız sizinle detaylı bir telefon görüşmesi gerçekleştirir. Bu görüşmenin ardından, danışmanımız  kariyer hedefleriniz ve yetkinliklerinizle uygun olarak tamamen size özel içerikte bir taslak bir çalışma oluşturur. Titizlikle hazırlanmış bu taslak çalışma tarafınıza mail yoluyla gönderilir ve değerlendirmenize sunulur. Sizden gelen geri bildirim doğrultusunda son haline getirilir ve tarafınıza gönderilir.

***İş ve akademik amaçlı ön yazılara ek olarak niyet mektubu çalışması da hazırlamaktayız.

‘Ön Yazı (Cover Letter) Hazırlama’ hizmetimizle ilgili teklif almak için bize ulaşın.