skip to Main Content
Image Request Template

Hobiler ve İlgi Alanları Özgeçmişte Yerini Nasıl Bulmalı?

Her özgeçmişin eğitim ve mesleki deneyim gibi bölümleri içermesi gerekse de, işe alım uzmanlarının sizi daha iyi tanımalarını sağlayacak birkaç detaya daha ihtiyacı vardır. Aynı zamanda, hobileri ve ilgi alanlarını eklemek, az mesleki deneyim içeren veya hiç olmayan bir özgeçmişi destekleyebilir.

Hobiler ve ilgi alanları yakından ilişkilidir, ancak her zaman aynı olmayabilir. Hobiler, ilgilendiğiniz etkinliklerdir, ilgi alanları ise pasif fikirler veya konulardır. Örneğin, düzenli olarak yaptığınız bir şeyse “uluslararası seyahat etmek” bir hobi olarak eklenebilir. İşveren bu hobi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsa, görüşme sırasında detaylandırmanızı isteyebilir.

Seyahatle ilgileniyorsanız ancak çok az şey yaptıysanız, bu bir ilgi alanı olarak kabul edilir. Örneğin; potansiyel işverenlere, farklı ülkelere seyahat etmeyi içeren işlere açık olduğunuzu göstermek için bu ilgi alanını özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.

Özgeçmişinize hobiler ve ilgi alanları eklemeden önce, bu bilgilerle potansiyel işverenlere neyi anlatmaya çalıştığınızı düşünün. Dahil ettiğiniz hobiler, işverenlere zamanınızı nasıl harcadığınız ve hangi ek becerilere sahip olabileceğiniz hakkında fikir verir. Öte yandan ilgi alanları, şu anda araştırmakta olduğunuz veya keşfetmek istediğiniz gelişim alanlarınızı gösterebilir.

Hobiler ve ilgi alanlarının özgeçmişinize çok az değer kattığı birkaç durum vardır. Örneğin, önemli ölçüde mesleki deneyim ve becerilere sahip olduğunuz bir işe başvuruyorsanız, işveren bu alandaki hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı daha yararlı bulacaktır. Adanmışlık ve ekip çalışması gibi olumlu özellikler veya beceriler gösteren hobiler ve ilgi alanları daha olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Aşağıdaki durumlarda özgeçmişinize hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı daha ayrıntılı eklemek verimli olacaktır;

 • Sınırlı iş ve eğitim deneyimi,
 • Başvurduğunuz işle ilgili sınırlı tecrübe,

Bir özgeçmişte listelenecek bazı hobiler örnek vermek gerekirse;

 • Resim, grafik tasarım gibi sanatsal faaliyetler
 • Gönüllülük faaliyetleri,
 • Egzersiz ve sağlık,
 • Bir enstrüman çalmak,
 • Takım sporları,
 • Blog yazma.

Özgeçmişinizde listelenecek bazı ilgi alanları ise şunları içerir;

 • Müzik dinlemek,
 • Oyun oynamak,
 • Sanat ile ilgilenmek,
 • Doğayla ilgilenmek,
 • Yabancı Diller.

Hobiler ve ilgi alanları özgeçmişinizi potansiyel işverenler için daha ilginç hale getirebilir. Ancak özgeçmişinizde; kariyer hedefinizin, mesleki geçmişinizin, eğitiminizin ve yeteneklerinizin öncelikli olduğunu unutmamalısınız.

Hobiler ve ilgi alanları özgeçmişinizin son bölümünde yer almalı ve her öğe için küçük bir açıklayıcı liste ile eklenmelidir. Özgeçmişinizi bir sayfada tutmak idealdir, bu nedenle özgeçmişinize yalnızca birkaç güçlü hobi ve ilgi alanı örneği ekleyin.

Aşağıdaki gibi küçük açıklamalar da ekleyebilirsiniz.

Uluslararası seyahat: Yeni kültürleri deneyimlemek için farklı ülkelere geziler yapmak.

Gitar: Küçük bir grubun parçası olarak, düzenli dersler ve pratiklerle 10 yıllık deneyim.

Sosyal Sorumluluk: Yemek hazırlamak ve servis etmek için ayda iki kez bir aşevi mutfağında aktif olarak gönüllü çalışma.

Dağ bisikleti: Yerel bisiklet kulübü ile takım bazlı dağ bisikleti gezileri yapmak.

Kaynak: Indeed

Back To Top
Ara