skip to Main Content
5403

İş Arayanların LinkedIn’de Bilmesi Gereken 5 Özellik

LinkedIn’in günümüzde iş bulmak için en uygun platform olduğunu artık biliyoruz. Peki işe alım uzmanlarının bize ulaşmasını nasıl daha kolay hale getirebiliriz ve yeni ilanlardan herkesten önce nasıl haberdar olabiliriz?
Eğer iş arayışı içerisindeyseniz LinkedIn’de bu 5 önemli nokta veya ayara mutlaka dikkat etmenizi öneririz.

LinkedIn'de işe alım uzmanlarının profillerde dikkat ettikleri kriterler

1. Profil resminizin görünürlüğünden emin olun

Fotoğrafı bulunan profillerin %40 daha fazla görüntülenme aldığını biliyor muydunuz?
Biliyorsanız zaten profilinizde bir fotoğraf vardır. Peki bu profil fotoğrafınızın bağlantınız olmayan kişilere de göründüğünden emin misiniz?
Kontrol etmek için genel profil ayarlarınıza gidin ve profil fotoğrafınızın ‘genele açık’ olarak işaretlendiğinden emin olun.

2. Başlığınızın anahtar kelime açısından zengin olmasını sağlayın

İsminizin hemen altında bulunan başlık kısmı şu anda çalışmakta olduğunuz veya son çalıştığınız işyerinizdeki unvanınız demek değildir. Kendinizi nasıl tanımladığınızdır ve bunu tek bir özelliğiniz ile yapmak zorunda değilsiniz.
Hatta işe alım uzmanları tarafından yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmak için burayı anahtar kelimelerle doldurarak kendinizi tanımlamanız önemlidir.

3. İşe Alım Uzmanlarının sizinle iletişime geçmesini kolaylaştırın

İletişim bilgilerinizde telefon ve mail adresinizin yazılı olduğundan emin olun.
Bu bilgileri doldurduktan sonra yine ayarlarınızdan e posta adresinizin herkese görünür olduğunu kontrol ederek emin olun.

4. İşe Alım Uzmanlarının iş aradığınızı bilmesini sağlayın

Bu özellik LinkedIn’de işe alım uzmanı olarak gözüken kişilerin, sizin profilinize girdiğinde iş aradığınızı görmesini sağlayacaktır. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız ‘İş arama tercihleri’ ayarlarınızda bulunan ‘Kariyer uzmanlarının yeni fırsatlara açık olduğunuzu bilmesini sağlama’ ayarını açık konuma getirebilirsiniz.
Şu anda bir şirkette çalışıyorsanız LinkedIn bu bilgiyi şirketinize göstermemeye çalışıyor fakat yine de tam bir gizlilik garanti edemiyorlar. Böyle bir endişeniz varsa bu özelliğe dikkat etmelisiniz.

5. Hedef şirketleriniz için iş uyarısı oluşturun

Çalışmak istediğiniz ilk 10 şirketin bir listesini yapın. Bu şirketlerin LinkedIn şirket sayfalarına gidin ve ilan yayınladıklarında haberdar olmak için iş ilanı uyarısı oluşturun. Böylelikle yayınlanan ilanı anında görüp başvuru yapabilirsiniz.
LinkedIn’de iş aramak için daha profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa ‘LinkedIn Etkili Profil Oluşturma & İş Bulma Eğitimi’miz için bizimle iletişime geçin: www.linkedtips.com

Back To Top
Ara