skip to Main Content
Serious Thoughtful Young Man Searching For Job In Newspaper. Pensive Guy In Casual Clothing Sitting On Stairs And Seeking Employment Or Doing Crossword Outdoors. Finding Job Concept

İş Arayışınız Neden Beklediğinizden Uzun Sürüyor Olabilir?

En son iş arayışınızın üstünden birkaç yıl geçmişse, büyük olasılıkla iş arama tekniklerinin büyük ölçüde değiştiğini fark edeceksiniz. Özgeçmişinizin güncel olduğundan emin olmak için profesyonel bir özgeçmiş yazma hizmeti almak bu yolda yapacağınız ilk iş olmalı. Bu adımdan sonra iş arayışınız beklediğinizden uzun sürüyorsa nedenleri şunlar olabilir;

 

Doğru Bir Hedefleme Yapmamak

Özgeçmişinizi yazmadan önce özgeçmişinizi göndermek istediğiniz sektorü veya belirli işvereni hedeflemelisiniz. Özgeçmişiniz, şirkete getireceğiniz değerleri göstermelidir,  bir şirketin neye ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız, değerinizi net bir şekilde gösteremezsiniz. İdeal şirketlerinizi listeleyin ve paylaştıkları iş ilanları da dahil olmak üzere onları iyice araştırın, böylece tam olarak neye ihtiyaçları olduğunu bilirsiniz.

 

İş Kanallarına Çok Zaman Ayırmak

İş arayan çok fazla kişi iş kanallarını kullanarak başvuru yapmaya çalışmaktadır. Ancak bu kanallarda harcadığınız vakit çoğu zaman bir artı olarak dönmemektedir. Bunun yerine zamanınızı LinkedIn gibi network kurabileceğiniz platformlarda geçirmeye çalışın. Profilinizi düzenleyin ve insanlarla bağlantı kurmaya başlayın. Gönderiler oluşturun, ulaşmaya çalıştığınız kişilerin bu gönderileri görmesini sağlayın. Doğru insanlarla tanışma ve istediğiniz işi elde etme şansınızın yükseldiğini göreceksiniz.

 

Kişisel Markanıza Odaklanmamak

Kişisel markanız işe alım konusunda önemli bir elementtir. İşe alım uzmanlarının Google’da adınızı arayacağını varsaymak zorundasınız; bu nedenle, aynısını yapmanız ve sonuçların ne olduğunu öncesinde görmenizi tavsiye ederiz. Online varlığınızın bir kişi olarak sizi doğru yansıttığından emin olmak için görünmesini istemediğiniz her şeyi temizlemelisiniz. Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında gizlilik ayarlarını kullanarak hesabınızı gizlemek de kullanılan bir yöntemdir.

 

Özgeçmişinizde Hata Yapmak

Etkili bir özgeçmiş yazmak için çok zaman harcamak doğru bir karardır, ancak yapacağınız en küçük hatalar bile görüşme yapma şansınızı düşürebilir. Bu yüzden ya özgeçmişinizi bir profesyonel yardımıyla hazırlatmanız ya da hazırladıktan sonra bu konuda yetkinliğine güvendiğiniz bir kişiden ikinci bir görüş almanızı öneririz. Yeterince bilgi vermemek veya kritik bir yazım hatası yapılan genel yanlışlardandır. Bu yüzden özgeçmişinizi şirketlere yollamadan önce en az birkaç defa daha kontrol etmeli ve öyle yollamalısınız.

Back To Top
Ara