skip to Main Content
Cv1

İş Bulamamanızın Nedeni CV’niz Olabilir!

İşsizlik sadece ülkemiz için değil tüm dünyada önemli sorunlardan biridir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 15 Ocakta açıkladığı 2017 Ekim dönemi istatistiklerine göre işsizlik oranı %10,3 seviyesinde görülmektedir.

İstihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı Ekim döneminde , bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 378 bin kişi artarak 28 milyon 645 bin kişi, istihdam oranı ise 1,4 puanlık artış ile %47,6 oldu.

Peki istihdam edilenlerin sayısını daha da artırmak mümkün mü?

Her konuda olduğu gibi iş ararken de iş arama araçlarımızı en efektif haliyle değerlendirmemiz ve sonuç odaklı davranarak bizi hedefimize ulaştıracak tüm metotları en iyi şekilde aktive etmemiz gerekmektedir. Güncel bir örnek vermemiz gerekirse;

Yine TÜİK verilerine göre şirketler ilk 10-15 e giren üniversite mezunlarının dışında kalan yeni mezunları iş için uygun görmemekte ve işe alımlarda deneyim sorarak gençleri adeta çaresiz bırakmaktadırlar. Deneyim bahanesiyle başvuruları geri çevrilen gençler ya işsiz kalmayı kabullenecek ya da diplomalarıyla hiç ilgisi olmayan sektörlere yönelerek tüm hayatlarını etkileyecek seçimler yapmak zorunda kalacaklardır.

Oysa küçük sandığımız detaylar hayatımızda büyük değişimlere yol açabilirler; yeni mezun bir aday CV sinde eğitim yıllarında katıldığı seminerler, gerçekleştirdiği projeler, ekip çalışmaları, mesleki eğitim programları, uzmanlık alanıyla ilişkili yan dallar ve hatta sosyal kulüp etkinliklerine yer verdiğinde kişisel sorumluluk ve disiplin anlayışını gösteren, bulunduğu şartlardan en üst düzeyde fayda sağlayabilen ve deneyimsiz olmasına rağmen gelecek vadeden bir profil çizmiş olacak ve akademik başarısı ile kendini ispatlamış bir başka aday kadar tercih edilme şansı olabilecektir.

CV hazırlarken dikkat etmemiz gereken detaylara gelecek yazılarımızda yer vermeye devam edeceğiz.

Siz de CV’nizin kariyerinize uygun düzenlenmesini ister misiniz? 

Hemen Teklif Al

Bir cevap yazın

Back To Top
Ara