skip to Main Content
Kariyer Ongoruleri

İş Dünyasında Pandemi Etkisi Devam Ediyor: 2021 Yılı Kariyer Öngörüleri & İş Dünyasının Yeni Trendleri

2020 yılına başlarken hiçbirimiz böyle bir pandemi süreci yaşayacağımızı tahmin  etmedik. Global olarak ciddi boyutlarda etkili olan bu dönem, elbette ki kariyer şekillenmesi açısından da hepimizi oldukça etkiledi. Pandeminin yarattığı kaygı ve endişeyle birlikte sürecin belirsizliği, kariyer planı yapmayı zorlaştırdı. Bunun yanı sıra bu dönem hayatımızı yeni çalışma trendleri de girdi. Birçoğumuz alışık olmadığı bu yeni düzende çalışmakta zorlanırken birçoğumuz daha kolay adapte oldu. Şu bir gerçek ki artık iş hayatında hiçbir şey alışılmış düzende değil! Değişim hala devam ediyor ve 2021 yılında da bunun devam etmesi bekleniyor. İşte Amerikan iş dergisi Forbes’a göre 2021 kariyer öngörüleri ve iş dünyasının yeni trendleri:

Uzaktan Çalışmak Daha da Ön Plana Çıkacak: Uzaktan çalışmak kavramı özellikle pandemiyle birlikte hayatımıza giren bir kavram oldu. Kimisi uzaktan çalışmayı daha verimli bulurken kimisi ise ofis ortamının hareketliliğini ve sosyalliğini özlediğini söylüyor. Bu konuda, çalışan performansını ve verimliliğini ölçmek amacıyla global olarak birçok anket düzenleniyor. Bununla birlikte birçok şirket, çalışma modelini “hibrit”  olarak değiştirmeye başladı. Bu düzenin, çalışanların ev ile çalışma hayatlarını dengeleme ve her türlü koşula kolay uyum sağlayabilme yeteneklerini geliştirmede etkili olacağı düşünülüyor. Kısacası uzaktan çalışmak, 2021 yılında hayatımızda daha da etkili olacağa benziyor!

Online Toplantılar Yükselişini Sürdürecek; Ama?

Bildiğiniz gibi pandemiyle birlikte online görüşmeler ve toplantılar çoğunlukla Zoom üzerinden yapılmaya başlandı. Zoom neredeyse iş hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi diyebiliriz. Birçok avantajı olsa da çoğu insan hem müşterisiyle hem de çalışma arkadaşlarıyla yüzyüze etkileşim kuramadığı için online görüşmelerden oldukça şikayetçi. Uzaktan çalışmanın daha da ön plana çıkmasıyla Zoom görüşmeleri hayatımızda olmaya devam edecek ancak bu durum, çalışanları pek de memnun edecek gibi görünmüyor.

İşten Çıkarmalar Devam Edecek: Dünya genelinde birçok şirket, pandeminin yarattığı ekonomik krizle mücadele edebilmek adına çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldı. Forbes’a göre 2021 yılı boyunca büyük miktarda işten çıkarmalar devam edecek. Her türlü işveren, maliyetlerini kontrol etmek ve sektördeki varlığını sürdürebilmek adına bu konuda daha da sıkı yaptırımlar uygulayacak. Dünya ekonomisinin önde gelen ismi olan Amerika’da çok sayıda küçük işletmenin kapanmaya devam etmesi bekleniyor. Başta otelcilik, eğlence sektörü, havacılık ve havayolları olmak üzere birçok sektörde çok sayıda iş ve iş tanımı kaybı yaşandı. Forbes, kaybedilen bu işlerin 2021 yılında geri dönmeyeceğini söylüyor. McKinsey ise, pandemiden en çok etkilenen sektörlerin iyileşmesinin ancak 2025 yılından sonra mümkün olabileceğini öngörüyor.

Kariyer Hedefleri Değişecek: Forbes’a göre bu yıl özellikle işsiz kalan birçok çalışan, ait olduğu sektörde iş fırsatı bulmakta zorlanacağı için kariyerini farklı sektörlerde şekillendirmeye yönelecek. Farklı işlerde kariyerine devam etmek ise çalışanların yeteneklerini geliştirmelerine ve özellikle daha çok talep gören çalışan becerilerine olan ilginin artmasına neden olacak. Sadece üniversite eğitimini bitirmiş olmanın yeterli olmamakla birlikte bu noktada yüksek lisans yapmak daha da önem kazanacak!

Yeni Mezunlar İçin Network Geliştirmek Çok Önemli: 2021 yeni mezunlarıyla birlikte işsizlik oranının artması bekleniyor. 2021 yılında mezun olacak son sınıf öğrencilerinin staj yoluyla edinmiş oldukları iş deneyimleri, onlara işe başlamak için büyük avantaj sağlayacak ancak kendilerini doğru ve etkin ifade edebilme yetenekleri iş görüşmelerinde oldukça önemli. Rekabetin bir hayli yüksek olması birçok yeni mezunu yüksek lisans yapmaya yönlendirecek. Mezunların kariyerlerine başlamak ve iş hayatında başarılı olmak için yapmaları gereken en temel şey ise güçlü bir network geliştirmek!

Kaynak: Forbes

Back To Top
Ara