skip to Main Content
Issizlik

İşsizliğin Yarattığı Olumsuz Duygularla Başa Çıkmak

İşinizi yakın zamanda kaybettiniz, ya da uzun süredir iş mi arıyorsunuz? Dünyanızın alt üst olduğunu hissediyorsanız bu oldukça normal. Peki kaygı, stres gibi olumsuz duygularla başa çıkmak mümkün mü? Size çok zor gelebilir ama elbette mümkün. İşte benzer süreçlerden geçen kişiler için zihinsel sağlığın nasıl korunacağı üzerine bazı tavsiyeler.

Yalnız olmadığınızı bilin.
Pandemi nedeniyle mart ayından bu yana dünya genelinde milyonlarca insan işsiz kaldı. Başkalarının da sizinle aynı süreçlerden geçtiğini ve aynı zorluklarla karşılaştığını unutmayın. Fiziksel dünyada bu insanlarla karşılaşma ihtimaliniz çok düşük olduğu için kendinizi soyutlanmış hissetmeniz oldukça normal fakat emin olun yalnız olmadığınızı düşünmek size bir nebze de olsa rahatlık hissi verecek.

Kendiniz için bir destek sistemi oluşturun.
Yüz yüze iletişim şu anda pek olası olmadığından, işlerini kaybeden diğer kişilerle bağlantı kurmanın sanal yollarını arayın. Bu sayede potansiyel iş kaynaklarına da ulaşabilirsiniz. LinkedIn bunu yapmak için harika bir platform. Sizin gibi iş arayan kişilerin buluştuğu gruplara katılın, ağınızı genişletin ve tanıştığınız insanlara aktif iş arayışında olduğunuzu belirtin. Çekingenlik yapmaya hiç gerek yok! İş aradığınızı ne kadar çok insan bilirse, iş bulma olasılığınız bir o kadar artacak.

Kendinize biraz zaman tanıyın
“Zamanım yok, ödemem gereken faturalar ve desteklemem gereken insanlar var” diye düşünüyor olabilirsiniz. Yaşadıklarınızı sindirmek için kendinize zaman tanımak, iş aramaya ara vermek anlamına gelmiyor. Sadece bir salgın yaşamakla kalmıyoruz, aynı zamanda hayatımızdaki ani değişikliklerle de baş etmeye çalışıyoruz. Kızgın, hayal kırıklığına uğramış, üzgün ve hatta paniklenmiş hissetmek için kendinize biraz zaman tanıyın. Hissetmeniz gereken şeyi hissedin ve yolunuza devam edin.

Yeterince dinlenin
Böyle bir dönemde uykusuzluk yaşamak yaygın bir sorun fakat unutmayın yeterince uyumadığınız zaman, doğru karar verme konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kendiniz için düzenli bir uyku programı yaratmaya çalışın, her gün aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya gayret edin.Yatmadan bir saat önce elektronik aletlerden uzaklaşın ve kitap okumak, müzik dinlemek ve meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere zaman ayırın.

Rutinlerinizden uzaklaşmayın
İşsiz kalmak bizi rutinlerimizden uzaklaştırıyor. Yapılandırılmamış zamanla, tabiri caizse amaçsızca süzülüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Her sabah yataktan kalkın, giyinin ve güzel bir kahvaltı yapın. Sadece bunu yapmak bile güne daha iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Programınızda iş arama, yemek saatleri ve egzersiz zamanları belirleyin ve bunlara sadık kalmaya çalışın.

Kaynak: Psychology Today

İş bulma sürecinde sizi yardımcı olabilecek tüm profesyonel hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın.

Back To Top
Ara