skip to Main Content
Isten Cikarmalar

Pandemi Nedeniyle İşten Çıkarılma Sonucu Oluşan Özgeçmiş Boşlukları Nasıl Açıklanır?

Pandemi maalesef birçok insanın işini kaybetmesine neden oldu, olmaya da devam ediyor. Bu sebeple tamamen kontrolleri dışındaki nedenlerle işten çıkarılan insanlar özgeçmişlerinde oluşan boşluklar sebebiyle tedirginlik yaşıyor. Öncelikle derin bir nefes alın, çünkü yalnız değilsiniz. Salgının Mart ayındaki başlangıcından bu yana milyonlarca çalışan işten çıkarıldı ve büyük çoğunluğu sizin yaşadığınız tedirginlikleri ve kaygıları yaşıyor. Sadece birkaç basit ipucu ile, durumunuzu gelecekteki potansiyel bir işverene kolayca açıklayabilecek bir özgeçmişiniz olabilir. Nasıl mı? Haydi yakından bakalım.

Öncelikle Yanlış Bir Şey Yapmadığınızı Bilin.

Her şeyden önce, yanlış bir şey yapmadığınızı bilmeniz gerekiyor. İşten çıkarmalar, özellikle küresel bir salgın sırasında, maalesef normal bir olaydır ve çoğu şirket bunu anlayışla karşılayacaktır. En son işinizden ayrılma tarihini Mart 2020’den sonra herhangi bir zaman olarak belirtirseniz çoğu işe alım uzmanı zaten bunun COVID-19 kaynaklı bir işten çıkarma olduğunu varsayıyor olacak. Özellikle konaklama, eğitim, havacılık veya perakende sektörlerinde çalışıyorsanız bu varsayımın hemen yapılacağından emin olun.

İş Deneyiminizi Güncelleyin.

İlgili bir işten çıkarılmayı deneyim bölümünde güncellemenin en iyi yolu en son işinizin altına dikkat çekecek yeni bir madde eklemektir. Bu madde, durumunuzu net bir şekilde açıklamalıdır. Aşağıdaki örneğe benzer bir formatta kullanılabilir:

“Pandeminin neden olduğu şirket küçülmesi sebebiyle işten çıkarıldı.”

Bu kısa ama açıklayıcı madde neden artık ilgili şirkette çalışmadığınızı net bir şekilde açıklayacaktır. Bunu yaparak işverenin bilinmeyen bir nedenle kovulduğunuzu veya istifa ettiğinizi düşünmesi olasılığını kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Bu kişilerin sizinle ilgili olumsuz varsayımlarda bulunmasına imkan vermeyin, ipleri elinize aldığınızdan emin olun.

Bir Ön Yazı İle Daha Fazla Ayrıntı Verin.

Başka önemli bir yaklaşım da, işten çıkarmayla ilgili özgeçmişinize hiçbir şey eklememek ve bunun yerine bu açıklamaya ön yazı da yer vermeye odaklanmaktır. İşten çıkarılma konusunu ön yazının ana teması haline getirmeden net bir cümleyle açıklamalı ve yazının geri kalanını başvurduğunuz işle uyum sağlayan becerilerinize dikkat çekmek için kullanmalısınız.

Yeni Beceriler Geliştirmeye ve Öğrenmeye Devam Edin.

COVID-19 yüzünden işten çıkarıldığınız açık olsa bile, işverenler işten çıkarıldıktan sonra neler yaptığınızı soracaktır. Çoğu işveren bunu sorarken aslında üretken olup bir şeylerle meşgul olup olmadığınızı öğrenmeye çalışıyor. Bu süreç devam ederken online eğitimlere katılmayı, sertifikalar almayı ve yeni beceriler edinmeyi tercih etmeniz şüphesiz sizin için faydalı olacaktır. Unutmayın, becerilerinizi geliştiriyorsanız, bu özgeçmişinize harika bir katkı sağlayacak.

Günün sonunda, işe alım uzmanlarının veya işverenlerin ne düşündüğünü bilmek imkansızdır. Bu yüzden proaktif olmak ve elinizden geleni yapmak en iyisidir.

Back To Top
Ara