skip to Main Content
CV Blog Gorsel 1

Kariyer Değişikliği Düşünenler İçin Bazı CV İpuçları

Günümüzde birçok profesyonel hayatının bir noktasında kariyer değişikliği düşünüyor ve bu kişiler özellikle mülakat süreci ve CV hazırlama noktasında rehberliğe ihtiyaç duyuyor. Siz de cesur bir kariyer hamlesi yapmak üzereyseniz tam yerine geldiniz, çünkü size bu süreçte yardımcı olabilecek bazı CV önerileri derledik.

CV Hazırlama İpuçları

Profesyonel Özet Sekmesi Oluşturun.

‘Summary Statement’ olarak bilinen bu kısım CV’nizin en üst bölümünde yer alır ve çoğu zaman işverenlerin ve işe alım uzmanlarının okuduğu ilk bölümdür. Bu nedenle de muhakkak güçlü ve doğru bir izlenim yaratması gerekmektedir. Bu bölümde eksik olduğunuz şeylere değil, sahip olduğunuz becerilere vurgu yapmalı, neden bu kariyer yönelimini tercih ettiğinizi kısa açıklamalı ve hangi yeteneklerin sizi bu yeni alanda öne çıkaracağını açıklamalısınız.

İçeriği Yeni Bir Gözle Düzenleyin.

Tüm kariyer geçmişinizi tek bir başlık altında listelemek yerine, alt bölümlere ayırın. İlk olarak girmek istediğiniz sektörle ilgili deneyimlerinizden bahsedin ve diğer alt başlıklarda kalan bilgilere kısaca değinin. Eğer hedeflediğiniz sektörde elle tutulur bir deneyime sahip değilseniz, işlevsel bir CV formatı benimsemek en doğru yaklaşım olacaktır. İşlevsel bir CV formatı geçmiş deneyimlerin aksine, temel yetkinliklerinize, becerilerinize ve güçlü yönlerinize odaklanır. Ayrıca içeriği oluştururken o alanla ilgili anahtar kelimeler kullanarak aday takip sistemlerinin CV’nizi uygun olmayan özgeçmiş olarak elemesinin önüne geçebilirsiniz.

İyi Bir Cover Letter İle Başvurunuzu Destekleyin.

Kapak mektupları CV’leri destekleyen, sahip olduğunuz niteliklerinizin başvurduğunuz pozisyonla hangi noktalarda örtüştüğünü ve söz konusu iş için neden uygun bir aday olduğunuzu CV’ye nazaran işverenlere daha ayrıntılı bir şekilde anlatan düz yazılardır. Bu içerikle kariyer değişikliği düşüncenizin altında yatan nedenleri ayrıntılı olarak açıklayabilir, mevcut pozisyonda sizi başarılı kılacak özelliklerinizin altını çizebilir ve mülakat şansı için işverenleri ikna edebilirsiniz.

NOT: Son olarak yöneleceğiniz alana ve endüstriye özel eğitimler alarak yetkinliklerinizi geliştirin ve en önemlisi sabırlı olun!

CV ve Cover Letter yazımı noktasında profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz. www.recovercv.com

Back To Top
Ara