skip to Main Content
20200614 Gorsel

Kariyerinizi Bir Sonraki Seviyeye Taşımanıza Yardımcı Olacak 7 İpucu

Şu bir gerçek ki ister kariyerimize yeni başlayan bir yeni mezun olalım, ister kıdemli bir çalışan, teknoloji çalışma şeklimizi değiştiriyor. Hatta bu dönüşüme yakın zamanda yaşadığımız pandemide daha yakından şahit olduk diyebiliriz. Çağ değişirken kariyer gelişiminizi desteklemenin ve nitelikli adaylar okyanusunda ön plana çıkmanın artık başka yolları var. İşte teknoloji iş hayatını her zamankinden daha rekabetçi hale getirirken, profesyonel gelişiminize katkı sağlayacak bazı ipuçları. 👇

Kişisel markanızı oluşturmak için teknoloji ve sosyal medyayı kullanın.

Aslında çok basit! İnsanlar tanıdıkları, sevdikleri ve güvendikleri insanlarla iş yapar. Bu yüzden online itibarınızı oluşturmak kariyer gelişim planınızın en üst sıralarında yer almalıdır. Potansiyel kariyer fırsatlarının, ya da müşterilerin her yerden gelebileceğini göz önünde bulundurarak sosyal ağımızı geliştirmeli, sektörümüzde güvenilir ve tanınan bir isim olmaya çalışmalıyız. Bunu yapmak için en büyük yardımcımız tabii ki LinkedIn. Online itibara sahip olmak, sıkı çalışmak ve güçlü bir ağ oluşturmak bizi başarıya hazırlamanın en etkili yoludur.

Gelişmek için kendinizi ‘rahatsız’ edin.

Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız, bunu gelişiminizin bir parçası haline getirin. Her yıl kariyer gelişiminiz için planınıza sizi korkutan bir şey dahil edin. Gelişiminize engel olan korku, yeri geldiğinde sizi geliştirecek gerçek bir silah haline gelebilir, tabii ki cesur adımlar atabilirseniz.

Gelişiminize rehberlik edecek bir mentor bulun.

Mentor bulmak kariyer gelişiminiz için önemlidir, eğer doğal yollardan hayatınızda olan bir akıl hocanız yoksa kolaylıkla profesyonel bir kariyer danışmanı/koçu bulabilirsiniz. İnternet üzerinden artık hızlı bir şekilde bu profesyonellere ulaşabilme imkanımız var.

Uzaktan çalışmaya sıcak bakın.

Uzaktan çalışma modeline adapte olarak aslında kendimize yaşadığımız bölgede var olmayan yeni işlerin kapısını da açmış oluyoruz. Bu özellikle düşük yaşam maliyetli bölgelerde yaşayanlar için daha fazla kazanç anlamına geliyor. Üstelik bu işler artık sadece freelance olmak zorunda da değil, özellikle koronavirüs sonrası birçok şirket uzaktan çalışma modeliyle çalışan istihdam etmeye artık daha sıcak bakıyor. Uzaktan çalışmanın esnekliği özellikle anne-babalar, gezginler veya iş fırsatlarının kısıtlı olduğu küçük illerde yaşayanlar için kariyer hedeflerine ulaşma ve gelişim noktasında gerçek bir kurtarıcı olabilir.

İş dışında faaliyetlere ve hobilere zaman ayırın.

Gelişim için iş dışında projelere de zaman ayırmak çok önemli. Bu projeler veya hobiler yeni beceriler kazanmanıza yardımcı olurken ruhsal rahatlama ve bazen maddi kazanç sağlıyor, enerjinizi daha verimli şeylere kanalize etmenize yardımcı oluyor. Evde gerçekten önemsediğiniz bir şey yapıyorsanız kötü iş günlerini çok daha kolay tolere edebilirsiniz.

Hayat boyu öğrenen biri olun.

Kariyerinizde hangi noktada olursanız olun, öğrenci olmanın utanılacak bir yanı yoktur. Her yıl yeni bir beceri öğrenmeye ve konfor alanınızın dışına çıkmaya çalışın, inanın sonuçlar size bile şaşırtacak.

📌 Kariyer hedeflerinize ulaşmak için size yardımcı olabilecek RecoverCV hizmetlerini incelediniz mi?

👉🏻 https://www.recovercv.com/hizmetlerimiz/

Back To Top
Ara