skip to Main Content
CV Blog Görsel

Kişilerin Çoğunlukla Görmezden Geldiği Temel İş Arama İpuçları

İş arama sürecinde atılan yanlış adımlar ve plansızlık sonuç almayı zorlaştırırken maalesef aynı zamanda çoğumuz için para ve zaman kaybı anlamına geliyor. O zaman bu zorlu süreçte genellikle unuttuğumuz ve görmezden geldiğimiz temel iş arama ipuçlarına bir göz atalım ve iş arama stratejimizi yeniden gözden geçirelim.

 

Kendinizi “Uygun Aday” Yapın.

Online olarak bir işe başvurduğunuzda, özgeçmişinizin ilk önce bir aday takip sistemi tarafından taranması ve ardından gerçek kişilerin değerlendirilmesine sunulması kuvvetle muhtemeldir. Bu aşamada özgeçmişinizi gözden geçiren ilk kişiler genellikle başvurduğunuz işin tüm nüanslarına hakim İK ve işe alım yetkilileridir. Bu yüzden süreçte ilerleyebilmek adına kendinizi uygun bir aday olarak sunabilmeniz çok önemlidir. Muhakkak mevcut iş tanımını ve pozisyonla ilgili tüm bilgileri inceleyin ve gereken yetkinlikleri özgeçmişinizde vurguladığınızdan emin olun.

 

Kendinizi Online Başvurularla Sınırlamayın.

İş arama sürecinizin uzun bir süre daha devam etmesini istemiyorsanız sadece online başvurularla sınırlı kalmayın. Hedef şirketlerdeki ilgili çalışanlara ulaşmaya ve onlarla iletişim kurmaya çalışın.  LinkedIn bunun için oldukça uygun bir platformdur. LinkedIn aracılığıyla ulaşacağınız stratejik profiller size olası bir mülakat şansı yaratabilir çünkü karar vericiler genellikle tavsiye edilen veya kişisel başvuru yoluyla gelen kişilerle görüşme eğilimindedir.

 

LinkedIn Hesabınız Yoksa, Siz De Yoksunuz.

İşverenlerin ve işe alım uzmanlarının önemli bir bölümünün LinkedIn’i birincil aday arama aracı olarak kullandıkları düşünüldüğünde, bu platformdaki varlığınızın çok önemli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.  İş arama sürecinde hiçbir sosyal medya aracı LinkedIn kadar güçlü değildir. Burası kendimizi bir profesyonel olarak tanıtmak ve işverenler tarafından bulunacak şekilde konumlandırmak  için idealdir.

 

RecoverCV olarak profesyonel CV hazırlama, LinkedIn Profil Optimizasyonu ve İş Bulma Danışmanlı gibi hizmetlerle iş arama sürecinde sizlere destek oluyoruz.

Back To Top
Ara