skip to Main Content
Shutterstock 1685077591

Koronavirüs’ün Etkilediği İşe Alım Sürecinde Adaylara ve İK Yetkililerine Tavsiyeler

Koronavirüs pandemisi tüm dünyadaki ekonomileri derinden sarsmaya devam ederken iş arayan kişilere ve işe alım süreçlerine de olumsuz etkileri ne yazık ki devam ediyor. Bazı şirketler virüsün ekonomik etkisi netleşene kadar işe alımları dondurma kararı alırken, önemli bir kısmı da bu süreçte uzaktan işe alım yapma ve aday değerlendirme kararı aldı. Bu zorlu dönemde işe alım sürecinin iki halkası adaylar ve IK yetkilileri için bazı tavsiyeler derledik. Keyifli okumalar dileriz.

 Adaylar için tavsiyeler

Teknolojinizi test edin. İnternet bağlantınızın ve video konferans programınızın online görüşmenizden önce sorunsuz şekilde çalıştığından emin olun.

Uygun giyinin. Başarı için giyinme, uzaktan görüşmeler için de geçerlidir. Yüz yüze görüşmede yaptığınız gibi akıllıca giyin ve çevrenizin düzenli olmasını sağlayın.

Hazırlanın. Ödevinizi çalışmayı ihmal etmeyin, olası görüşme sorularına vereceğiniz yanıtları prova edin ve görüşmeci için kendi sorularınızı hazırlayın. Göz kontağını da unutmayın.

Takip mesajı iletin. Görüşmeciye zamanı için teşekkür eden bir takip notu gönderin.

İK Yetkililerine Tavsiyeler

Hazırlanın. Online görüşmeye formalite kazandırmak için adayın özgeçmişine ve iş deneyimlerine iyice aşina olun. Adayın başarılı olursa bir sonraki adımda kiminle görüşeceğini ve nasıl ilerleyeceğini kurumunuzda diğer yetkili kişilerle netleştirin. Bir de elbette, teknolojinizi kontrol edin.

Strateji hazırlayın. Bir adayda aradığınız beceri ve nitelikleri dikkatlice düşünün ve her birini sorgulayacak stratejik sorular tasarlayın.

Açık iletişim kurun. Mülakat sürecinin her aşamasında adayları bilgilendirin. Onlara sıcak davranmanın, zamanlarının ve çabalarının değerli olduğunu göstermenin önemli olduğunu unutmayın.

İşveren markasını güçlendirin. İşe alım sürecinin tüm aşamalarında adayların şirketin misyonu ve değerleri hakkında tutarlı mesajlar almasını sağlayın.

Dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın. Adaya saygılı olun ve kendinizi yüz yüze görüşmede yaptığınız gibi akıllı telefonunuz dahil dikkat dağıtıcı şeylerden uzak tutun.

Adayı zaman tanıyın. Bir sonraki soruya geçmek için acele etmeyin, adayın kendisini ifade etmesine imkan verecek zamanı tanıyın.

NOT: Mülakat süreci yaklaşırken hazır bir CV’niz yoksa,  ‘6 Kolay Adımda Hemen Özgeçmişini Oluştur’ adlı yazımıza muhakkak göz atın.

Back To Top
Ara