skip to Main Content
Isarama

Kriz Dönemlerinde İş Aramanın 4 Anahtarı!

İş aramak, ekonominin en iyi olduğu zamanlarda bile kolay değildir, ancak arayışınızda odaklanmak ve motive olmak, kendinizi başarıya hazırlamanın anahtarıdır. Unutmayın ki, iş fırsatları her zaman var. Örneğin, iş hayatına yeni giriyorsanız, şu anda ABD’de LinkedIn üzerinden açık olan 1,5 milyon başlangıç seviyesi iş var ve iş görüşmelerine hazırlanmak ve dikkat çekmek için şimdi yapabileceğiniz şeyler var.

İşte iş aramanızda öne çıkmanın dört yolu!

1.İşverenlere, İş Fırsatlarına Açık Olduğunuzu Söyleyin

Öncelikle, LinkedIn profilinizde, işe alım görevlilerinin yeni fırsatlara açık olduğunuzu bilmelerini sağlayan bir özellik var. Basitçe bunu açın, böylece bazı işler size kendiliğinden gelecektir. Kriterlerinizi karşılayan iş ilanlarının size birkaç dakika içinde gönderilmesi için iş uyarılarını ayarlamayı unutmayın, bu da istediğiniz işi alma olasılığınızı 4 kat arttırır.

2.Yeteneklerinizi Tazeleyin ve Genişletin

Bu süreçte, deneyiminiz veya sektörünüz ne olursa olsun, esnek olmak ve sektörler arasında uygulanabilecek yeteneklere odaklanmak yardımcı olabilir. İşverenler şu anda iletişim, problem çözme ve proje yönetimi gibi yetkinlikler ve yetenekler arıyor. Ayrıca LinkedIn Learning bunları oluşturmanıza yardımcı olacak ücretsiz kurslar da sunuyor.

Aramalarda keşfedilmek için,yeteneklerinizi LinkedIn profilinizde listelediğinizden emin olun. Uzmanlığınızı göstermenin hızlı bir yolu olan ve işe alınma olasılığınız %30’a kadar arttıran, Yetenek Onaylamaları ile de doğrulayabilirsiniz.

3.Yeniden Bağlantı Kurun ve Tanıdığınız Kişilere Ulaşın

İnsanların iş ararken hafife aldığını düşündüğümüz bir şey, profesyonel ağınızın gücü! LinkedIn’de, başvuru sahiplerinin bağlantıları güçlü olduğunda, iş bulma olasılıklarının yaklaşık 4 kat daha yüksek olduğunu gördük, bu nedenle profesyonel ağınıza yatırım yapın. Eski bir meslektaşınıza bir mesaj gönderin ve ağınıza ekleyin. Bir mentor ile sanal bir kahve randevusu ayarlayarak ve rehberlik isteyebilirsiniz.

Ve eğer yeni mezunsanız, bir ağınız varmış gibi hissetmeyebilirsiniz. Ancak arkadaşlarınızı, ailenizi, eski profesörlerinizi düşünün. Bunlar, muhtemelen sizi en iyi tanıyan, bir birey olarak kim olduğunuz ve iş ahlakınız hakkında bilgi sahibi kişilerdir.

4.Sanal Mülakatlara Hazırlanın

Sanal mülakatlar muhtemelen bundan sonra hayatımızda her zaman olacak. Bu nedenle görüşmeden önce hazırlanarak ve başvurduğunuz role sorulabilecek sorulara cevaplar bularak başlayabilirsiniz. Ayrıca, en yaygın görüşme sorularına yanıtlar sunan, LinkedIn’in görüşme hazırlık araçlarıyla pratik yapabilirsiniz.

Yeni mezun olduysanız, şu anda başlangıç seviyesi işler ve stajlar için arama yapan sektörler ve şirketler, en çok talep gören giriş seviyesi işler, sektörler arasında en aktarılabilir yetenekler ve ücretsiz bilgi edinmek için LinkedIn’in 2020 Mezun İşe Alma Rehberi’ne bakabilirsiniz.

Veya, İş Arama ve Kariyer Danışmanlığı Hizmeti’mizden faydalanarak bu süreci çok daha aktif bir şekilde geçirebilirsiniz!

Kaynak: https://blog.linkedin.com/2020/may/june/5/virtual-job-hunting-tips

Back To Top
Ara