skip to Main Content
LinkedIn Network

LinkedIn Ağınızı Genişletmek İçin İpuçları

İş dünyası profesyonellerinin kullandığı bir sosyal ağ olan LinkedIn’i Statista verilerine göre 2018 yılında dünya genelinde yaklaşık 610 milyon kişi kullanmaktadır. Yine sosyal paylaşım ağlarındaki aktif kullanıcı sayısına bakıldığında en popüler ağların başında gelen LinkedIn, günümüz profesyonellerinin ağlarını geliştirebilecekleri ve farklı bağlantılar kurabilecekleri oldukça etkili bir platform olarak diğer kariyer portallarından ayrılmaktadır. LinkedIn’ın sağladığı erişim imkanları kişilere ağlarını geliştirebilecekleri imkanları fazlasıyla sunmakla birlikte, kullanıcıların bağlantı sayısına odaklanarak bağlantı niteliğini göz ardı etmesi oldukça sık rastlanılan bir durumdur. LinkedIn üzerinde hem sayı, hem de nitelik olarak daha etkili ve kalıcı bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak ipuçlarını sizin için listeledik.

Kendi adres defterinizden başlayın.

LinkedIn üzerinden ilk önce tanıdığınız insanlarla bağlantı kurmak sizin için mantıklı ve kolay bir adım olacaktır fakat kitlesel olarak bağlantı kurma noktasına gelmekten kaçınmalısınız. Bağlantı kurmak istediğiniz insanları önce listelemeli ve belirlediğiniz kişilere davet göndermelisiniz. Henüz LinkedIn’de olmayan kişilere davet göndermekle zaman kaybetmeyin.

Bağlantı isteklerinizi kişiselleştirin.

Tanıyabileceğiniz insanlar sekmesinden hızlıca bağlantı eklemek çoğumuzun hali hazırda alışkanlık haline getirdiği bir durum. Fakat bu adımdan önce kişilerin profiline giderek ve bağlan butonuna tıklayarak açılan kısma kişiselleştirmiş bir mesaj ekleyebileceğinizi ve bağlantı isteğinizi bu kişisel mesajla birlikte ilgili kişiye iletebileceğinizi biliyor musunuz? Özellikle önemli kişilere istek yollarken bu özelliği kullanmanız, sıradan bir bağlantı isteğine kıyasla daha çok dikkat çekmenizi sağlayacaktır.

LinkedIn URL’nizi insanların erişebileceği yerlere entegre edin.

Mail imzanıza, özgeçmişinize, iş kartınıza ve sosyal medya hesaplarınıza yerleştireceğiniz LinkedIn URL’niz aksiyon almadan size bağlantı kazandırabilecek etkili yollardan biridir.

Paylaşım sıklığınızı ve etkileşimi arttırın.

Hiç paylaşım yapmayan ve etkileşimde bulunmayan ölü bir LinkedIn profili size bağlantı kazandırma noktasında yardımcı olmayacaktır. LinkedIn üzerinde paylaştığınız içerikler, beğeniler ve yorumlar bazı insanlara özellikle hitap edebilir ve size hızlı bağlantılar olarak geri dönebilir.

Görsel Kullanın.

Postlarınızda görsel kullanarak var olan bağlantılarınızla etkileşimi arttırabilir ve içeriklerinizi potansiyel yeni bağlantılara ulaştırabilirsiniz. İlgili araştırmaya göre görsel içerik kullanmak LinkedIn üzerinden görüntülenmeyi ortalama 11 kez arttırmaktadır.

Profilinize anahtar kelimeler yerleştirin.

LinkedIn profilinize stratejik bir şekilde yerleştireceğiniz anahtar kelimeler sayesinde size seçtiğiniz kelimelere göre görüntülenme şansı sunacaktır. Bu yüzden bu kelimelerin seçimi oldukça önemlidir. Özellikle çalışma alanınıza, yetkinliklerinize ve ilgi alanlarınıza göre seçeceğiniz bu kelimeler proflinizdeki görüntülenme sayısını arttıracak ve potansiyel yeni bağlantılar kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Fiziksel dünyadaki iş bağlantılarınızı LinkedIn’e taşıyın.

Online ipuçları kovalarken eski adetleri tamamen terketmenize gerek yok. Profesyonel iş hayatınız içerisinde, toplantı, etkinlik vb. ortamlarda fiziksel olarak tanıştığınız insanlarla LinkedIn üzerinden iletişime geçerek hem onlarla daha kalıcı bağlar kurabilir, hem de düzenli olarak bağlantı sayınızı arttırabilirsiniz.

Gruplara katılın ve bağlantılarınızla etkileşimde kalın.

LinkedIn üzerinde profesyonel iş hayatınızla ilgili olacak yüzlerce grup bulabilirsiniz. Yeni bir kariyer yönelimine girmek ve farklı alanlarda fırsatlar aramak istiyorsanız bu gruplara katılmanız sizin için güzel bir başlangıç olacaktır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde alandaki uzman kişilerle ve etkili bağlantılarla tanışabilirsiniz. Var olan bağlantılarınızla zaman zaman etkileşime girmeyi de ihmal etmeyin.

Hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Al
Back To Top
Ara