skip to Main Content
RecoverCV Kapak

LinkedIn Özet Bölümü Oluşturmanın İpuçları ve Örnekler

LinkedIn özet yani “hakkında” bölümü, LinkedIn kullanıcıları tarafından boş bırakılan veya yetersiz oluşturulan bölümlerin başında gelmektedir. Ancak LinkedIn’i iş bulmak, işinizi/markanızı pazarlamak veya profesyonel markanızı oluşturmak için kullanıyorsanız özet bölümü sizin için adeta bir altın değeri taşımaktadır. Harika bir profil fotoğrafı ve özelleştirilmiş başlık ilk etapta hızlıca dikkat çekmenizi sağlasa da, profilinizin daha detaylı incelenmesini istiyorsanız mutlaka özet bölümüne gerekli özeni göstermeniz gerekiyor. Peki etkileyici bir özet bölümü nasıl hazırlanır?Haydi adım adım inceleyelim.

💠 Güçlü başlayın.

Varsayılan olarak LinkedIn, okuyuculara profil özetinizin yalnızca ilk üç satırını göstermektedir. Daha fazlasını okumak isteyen ziyaretçilerin ise ‘devamını gör’ alanına tıklaması gerekiyor. Eğer özet bölümünüz yaratıcı ve akılda kalıcı bir ifadeyle yani tabiri caize ‘kanca’ ile başlarsa kişiler muhakkak geri kalan bölümleri de okumak isteyecektir.

Örnek:

“It took me more than X sales demos to learn the secret about Y, but since then, something unexpected has happened.”

💠 Başarılarınızı öne çıkarın.

Kariyer hayatınızda elde ettiğiniz başarıları, iş deneyimi bölümlerine serpiştirmekle birlikte ekstra etki için özet bölümünde de kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu bölümde başarılarınızı deneyim alanında yapamayacağınız şekillerde birleştirebilir veya genelleyebilirsiniz.

Örnek:

“Increased regional sales by an average of 72% in my first year at three different companies.”

 “I’ve consistently met and exceeded my quota throughout my career. Within the last year, I’ve topped our leaderboard six out of 10 months. On average, I close business 10% faster than my peers.”

💠 İletişim bilgilerinizi eklemeyi düşünün.  

LinkedIn’de daha fazla iş bulmayı uman freelance veya proje bazlı bir çalışan mısınız? Ya da LinkedIn üzerinden satış veya iş geliştirme faaliyetleri mi gerçekleştiriyorsunuz? O zaman özetinize sizinle nasıl iletişime geçilebileceğine dair ifadeler ekleyebilirsiniz.

Örnek:

“Reach me at [email protected] or book time on my calendar here: [Calendar link].”

“Feel free to get in touch with me for professional matters: [email protected]

💠 Misyonunuzu belirtin.

İnsanlar hikayeler ve değerlerle doğrudan “ne yaptığınızdan” daha fazla bağlantı kurar. Bu yüzden özet bölümünde mesleğinizin ve çalıştığınız alanın neden sizin için doğru olduğunu açıklayın, kişisel misyonunuzu belirtin ve sizi ilgili kariyer yoluna sürükleyen nedenleri okuyucu ile paylaşın.

Örnek:

“I grew up on the Mississippi River and watched it get clearer over time as manufacturing standards improved. Since then, I knew I wanted to spread the word about sustainability in business environments.”

💠 Uzmanlıklarınızı ve becerilerinizi belirtin.

Amacınız ister işverenlere veya işe alım uzmanlarına, ister potansiyel müşterilere hitap etmek olsun, hedeflerinize en uygun fırsatları çekmek için iyi yaptığınız şeyleri mutlaka özet alanında belirtmeniz gerekiyor.

Örnek:

“Mid-market sales executive with experience in direct sales and SAAS product demonstrations.”

“Extensive experience in lead generation, customer relationship and loyalty management.”

💠 LinkedIn özetinizi anahtar kelimelerle zenginleştirin.

İşe alım uzmanları, doğru adayları bulmak için LinkedIn üzerinden çeşitli başlık, beceri ve anahtar kelime kombinasyonları aratıyor. Bu nedenle muhakkak ilginizi çeken iş tanımlarını ve ilanlarını gözden geçirin ve sıklıkla yer alan becerilere anahtar kelime olarak özet alanında yer vermeye gayret edin. Bu kapsamda sizinle benzerlik gösteren başarılı profillerin nasıl yetenekler eklediğini de inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak LinkedIn özetinizi, insanlara kariyeriniz hakkında bilmeleri gereken en önemli şeyleri 30 saniyenin altında anlatmak için kullandığınız dijital asansör konuşmanız (elevator pitch) olarak düşünebilirsiniz. Mutlaka fark yaratın ve dikkat çekin! Hala ne bekliyorsunuz?

📌 LinkedIn profilinizin düzenlenmesi ve optimize edilmesi konusunda profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Back To Top
Ara