skip to Main Content
Panel Interview

Mülakat Başarısızlığının 5 Temel Sebebi

Başarısızlıkla sonuçlanan her mülakat büyük ölçüde adayların özgüvenini olumsuz yönde etkileyen sonuçlar doğurmaktadır. Özgüvenin her şey olduğu zorlu iş hayatında bu durumun adayların iş arama süreçlerini kötü yönde etkilemesi kaçınılmazdır. Her kötü tecrübe sonrası kişilerin kendilerini toparlaması zorlaşsa da, bu tecrübelerden ders çıkararak bir sonraki görüşmede doğru adımları atabilmek yine bir o kadar kişilerin elindedir. Bu yazı kapsamında detaylandıracağımız mülakat başarısızlığına neden olan en temel 5 unsurdan kaçınarak, görüşme sonrasında olumlu yanıt alma şansınızı arttırabilirsiniz.

1.Hazırlıksız Yakalanmayın

İşe alım uzmanları size ulaşmak için çok detaylı çalışmalar yapmaktadır. Onlara ulaşan çok sayıda başvuru arasından mülakat şansı elde etmenizin önemli bir fırsat olduğunu göz ardı etmemeli ve görüşme öncesinde pozisyon ve firma detaylarına hakim olabilecek düzeyde bir ön hazırlık yapmalısınız. Size sorulabilecek soruların cevaplarını gözden geçirmeli ve sormamanız gereken şeyler konusunda bilgi edinmelisiniz. Başarısızlık şansınızı minimum seviyeye indirmek için kariyer koçlarıyla çalışabilir ve işe alım uzmanlarına en doğru izlenimi vermenizi sağlayacak geribildirimleri alabilirsiniz.

2.Negatif Davranışlardan Kaçının

Kariyer hayatınızda sürekli pozitif olmanın öneminin farkında olarak aynı zamanda kimsenin mükemmel olmadığı gerçeğini de yok saymamalısınız . Mükemmel izlenimi vermeye çalışmak mülakat başarısızlıklarının temel sebepleri arasındadır. Görüşme sırasında deneyimlerinizden bahsederken geçmiş iş hayatınıza ve çalışma ortamınıza yönelik eleştirilerden kaçınmalı, sakinliğinizi koruyarak fikirlerinizi savunma havasından uzak bir şekilde karşı tarafa aktarmalısınız. Sizi utandıracak ve gücendirecek bir durumla karşılaşırsanız, mizah yoluyla atmosferi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

3.İsteksiz Algılanmamaya Dikkat Edin

Pozisyonu gerçekten istiyorsanız işe alım uzmanlarına bunu her konuda belli ettiğinizden emin olmalısınız. İletişim becerinizden ve kendinizi anlatma  yeteneğinizden emin olsanız bile vücut dilinin, göz kontağı kurmanın ve ses tonunu doğru ayarlamanın öneminini küçümsememelisiniz. Hatta kişilerle el sıkışma şeklinizin bile bir izlenim yaratacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bu detaylara dikkat ederek en az karşınızdaki kişi kadar hevesli olduğunuzu göstermelisiniz.

4.Daima Dürüst Olun

İşe alım uzmanları dürüst olmadığınız noktaları anlayabilecek yetkinliğe sahip kişilerdir. Bu yüzden konuşmayı pozitif tutarak geçmiş başarısızlıkları gizlemeden çıkardığınız dersleri aktarmalı, güçsüz yönlerinizi geliştirmek için bulduğunuz çözümlerden bahsetmelisiniz. Her zaman problemin varlığının değil, problemle başa çıkma şeklinizin önemli olduğunu göz önünde bulundurun.

5.Belirsizliklerin Önüne Geçin

Aday tarafındaki her türlü belirsizlik iş verenler ve işe alım uzmanları için olumsuz bir hava yaratmaktadır. Bu yüzden profesyonel, kişisel ve eğitim anlamında masaya tüm sahip olduklarınızı koyduğunuzdan emin olmalısınız. İş gerekliliklerini öğrenerek bu gereklilikleri karşılayacak niteliklere sahip olduğunuzu net bir şekilde karşı tarafa göstermelisiniz.

RecoverCV Mülakat Danışmanlığı Hizmeti hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Teklif Al
Back To Top
Ara