skip to Main Content
Inspired 2015 10 Job Interview Getty Office Professional Work Career Main

Mülakat Koçluğu İş Arama Sürecinize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Mülakat süreci çoğu zaman stresli ve hatta sinir bozucu olabilir, özellikle de kariyer hayatınız boyunca sık sık iş değiştirmediyseniz. Eğer mevcut işinizden daha yüksek bir mevki için ya da, oldukça rekabetçi bir firma bünyesinde mülakat süreci yaşayacaksanız kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz. Bu süreç size de çok stresli görünüyorsa, profesyonel mülakat danışmanlığına ihtiyacınız olabilir.

 

Mülakat Koçluğu Nedir?

Mülakat koçluğu birçok nedenden dolayı iş bulma şansınızı arttırabilir. Koçluk size farklı mülakat sorularını yanıtlama ve potansiyel işverenlerle etkileşimde bulunma gibi bir deneyim yaşatır. Koçunuz size önünüzdeki mülakatlar için yanıtlarınızı geliştirmenize yardımcı olacak değerli geri bildirimler sağlayacaktır.

Bir mülakat koçluğunu aşağıdaki durumlarda özellikle yararlı bulabilirsiniz:

  • Mülakatlardan önce son derece gerginleşiyorsanız,
  • Mülakat daveti alıyor fakat iş teklifi alamıyorsanız,
  • Son röportajınızdan bu yana uzun yıllar geçtiyse,
  • Kariyer hayatınızda sorun yaratabilecek bir olay yaşadıysanız,
  • Hayalindeki iş için mülakata girecekseniz.

Mülakat Koçluğu Türleri

Birçok mülakat koçluğu türü bulunmaktadır. Bazı koçlar sizinle yüz yüze görüşürken, diğerleri sizinle online veya telefonla konuşur. İster yüz yüze, ister çevrimiçi, ister telefonla görüşün koçlar genellikle bir veya daha fazla uygulama görüşmesi yapar ve size ayrıntılı geri bildirimlerde bulunur. Ayrıca, size tipik mülakat sorularının bir listesini sağlayabilir ve cevapları hazırlamanıza yardımcı olabilirler.

Koçlar ayrıca, işverene doğru sorularını nasıl soracağınız, şirkette hakkında yapacağınız ödev ve hatta nasıl giyinebileceğiniz de dahil olmak üzere mülakatın diğer unsurlarında da size yardımcı olabilir.

İşe alım uzmanlarının size yönelteceği sorulara karşı hazırlıklı olarak stressiz bir şekilde yol almak ve mülakat korkunuzun üstesinden gelmek için siz de RecoverCV uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top
Ara