skip to Main Content
01906785 5252

Mülakat Öncesinde Yapılması Gerekenler – 2018

KENDİNİZİ TANIYIN!

Herhangi bir iş görüşmesine gitmeden önce kendinizi mutlaka tam anlamıyla tanımaya çalışın. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız profesyonel nitelik ve kişilik özelliklerinizi karşı tarafa o kadar iyi aktarırsınız.  Kesinlikle kişisel yetkinlik, nitelik ve tecrübelerinizi göz ardı etmeyin.

Mülakata gitmeden önce kendinize hangi soruları sormalısınız?

Profesyonel hayat için amaç ve hedefim nedir?
Profesyonel niteliklerim nelerdir?
Firma için yararlı olabilecek niteliklerim nelerdir?
Pozisyona uygun tecrübem var mı?
Güçlü ve zayıf yönlerim nelerdir? gibi sorular kendinizi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Bu soruların cevabını verdikten sonra bir diğer aşama ise mezun olduğunuz tarih, geçmişteki iş hayatınız, yapmış olduğunuz iş değişiklikleri ve tarihleri, iş tanımlarınız ve iş hayatınızdaki başarılarınızı kronolojik bir şekilde gözden geçirmek olmalıdır. Mülakat esnasında bu konularla ilgili sorulan sorulara hatırlayamayıp veremediğiniz cevaplar olumsuz etki yaratacaktır.

FİRMAYI TANIYIN!

Mülakata gitmeden önce başvurduğunuz pozisyonu ve firmayı mutlaka araştırıp tanımaya çalışın. Firma geçmişi, ekonomik yapısı, firma misyonu, ürün/hizmet çeşitleri gibi birçok konuda bilgi edinin.

Firmayı tanıdığınızı karşı tarafa hissettirmeniz ve bilgilerinizi birtakım örneklerle desteklemeniz hem sizin mülakat sürecini daha rahat atlatmanıza hem de mülakatı yapan kişinin firma ve pozisyona olan ilginiz konusunda düşünceleri olumlu yönde olacaktır.

Mülakatı kimle yapacağınızı mutlaka öğrenin ve mülakat yapacağınız kişiyi araştırın. İlk karşılaşmada karşınızdaki yöneticiyi tanıdığınızı belli etmeniz hakkınızda oluşacak bir diğer olumlu düşünce olacaktır.

KILIK KIYAFETİNİZE ÖZEN GÖSTERİN!

Mülakata giderken ne giyinmeliyim? sorusu çoğu adayın kafasında oluşan en büyük soru işaretlerinden biridir. İlk görüşmede kıyafetinize verdiğiniz önem karşınızdaki kişide güven oluşturur.

Başvurduğunuz pozisyona ve şirketin yapısına uygun sade, abartıdan uzak giyinmeye özen gösterin.

Giysilerinizin temiz ve ütülü olmasına dikkat edin. Görüşme öncesi giyeceklerinizi son ana bırakmamak için önceden hazırlamanızda fayda var.

Göze batan takı ve ağır makyajdan uzak durun.

Ağır parfümlerden kaçının. Temiz ve bakımlı görünmeniz yeterli olacaktır.

Sade, şık , samimi ve rahat olmanız hem size hem de karşınızdaki kişinin size olan tavrında rahatlamasına sebep olacaktır.

GÖRÜŞME SAATİNDEN ÖNCE ORADA OLUN!

Mülakat günü erken kalkıp, dinç olmalısınız.

Trafikte karşınıza çıkabilecek olumsuzlukları hesap etmelisiniz. Bir gece öncesinden hangi ulaşım araçlarıyla firmaya gideceğinizi mutlaka araştırıp, kararlaştırmalısınız.

Görüşmeye yaklaşık yarım saat önce gitmeniz siz ve mülakatı yapacak yönetici açısından daha yararlı olacaktır.

Ve artık mülakata hazırsınız.

Başarılar.

Mülakat Danışmanlığı ve diğer hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Al

 

Back To Top
Ara