skip to Main Content
Recovercv Temmuz Gorsel3

Mülakatta Başarıya Götüren Tavsiyeler – 2018

İş arama sürecinde adayları en çok zorlayan ve stres yaratan kısım şüphesiz mülakat aşamasıdır. Hem yeni mezun adaylar  hem de yeni iş arayışında olan profesyoneller için işe alım sürecinin en kritik noktası olan mülakatta başarıyı yakalamak ve görüşmenin yönünü değiştirmek tamamen adayların elindedir. Ne kadar CV’niz ilgili kişilerin elinde olsa da, sizlerin görüşmenizde hazırladığınız CV’nin her noktasına hakim ve özgeçmişinizi doğrular şekilde kendinizi anlatmanız beklenir.  Peki, aldığınız eğitimleri, iş tecrübelerinizi ve kişisel özelliklerinizi mülakatta en iyi şekilde anlatmak için ne yapabilirsiniz ?

Öncelikle başvuru yaptığınız firmayı ve pozisyonu araştırmalısınız. Görüşmeye gelmeden önce araştırma yapmış olmanız ve firmayla ilgili detayları biliyor olmanız görüştüğünüz insan kaynakları uzmanının gözünde artı puan almanızı sağlar.

Hangi firmayla görüşmeye giderseniz gidin mülakat sırasında gelebilecek soruların en başında ‘Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?’ sorusu olacaktır. Çoğu aday bu sorunun gelme ihtimalini önceden tahmin ederek kendini hazırlasa da o anki stresten ve heyecandan dolayı nereden başlayacağını, nelerin vurgulanması ve nelerin söylenmemesi gerektiğini hesaplayamaz. Ancak, mülakat öncesinde sadece sorulacak sorulara göre cümle ezberleyerek hazırlanırsanız, beklentiniz dışında ilerleyen en ufak bir durumda paniğe kapılıp mülakat sürecinde başarısız olabilirsiniz.

Mülakat öncesinde bir şeyleri ezberlemek veya kendinizi yaygın tekniklere göre kalıplaşmış şekilde hazırlamak yerine kendinize odaklanıp, kariyer hedefleriniz doğrultusunda bu işi neden istediğinizi ve  başarılı gördüğünüz kişisel özelliklerinizi düşünürek kendinizi rahatlatabilir ve özgüveninizi arttırabilirsiniz. Kendinize odaklanmanız ve enerjinizi kontrol ederek psikolojik olarak iyi bir şekilde hazırlanmanız sizin her türlü mülakat sürecini başarıyla geçmenizi sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra, mülakat günü , içinde rahat ettiğiniz ve kendinizi güzel hissettiğiniz kıyafetlerinizi giyin, size iyi gelen insanlarla konuşun ve her şeyden önemlisi bu işi yapabileceğinize inanarak kendinize güvenerek gidin. Eğer bu enerjiyle görüşme odasına girerseniz , siz bir şey demeden bile karşınızdaki kişiler bu enerjinizi hissedecektir.

Bir diğer önemli nokta ise, mülakat sırasında aktif dinleyici olmanızdır. Her mülakat bir noktada kendine özgüdür çünkü görüştüğünüz kişinin nelere önem verdiği veya sizden neler beklediğini ancak mülakat sırasında doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki sizin bu işe ihtiyacınız olduğu kadar onların da size ihtiyacı var.Mülakatlarda adaylara sorulan sorular kadar adaylarında sorduğu sorular çok önemlidir. Mülakatta aktif bir aday olmanız pozitif bir etki yaratmanızı sağlayacaktır. Sorduğunuz sorular sayesinde hem şirket kültürü hakkında bilgi edinmeniz hem de bu işin size uygun olup olmayacağını öğrenmeniz için büyük bir fırsattır.

Mülakat sürecinde kendinizi iyi bir noktaya yerleştirirseniz süreç sizin için çok daha kolay olacaktır. Hedefinize odaklanın ve her zaman kendinize güvenin. Unutmayın ki mülakat sadece sizin değerlendirildiğiniz bir görüşme değil aynı zaman da sizinde firmayı değerlendirdiğiniz karşılıklı ilerleyen bir görüşmedir.

RecoverCV bünyesinde verdiğimiz mülakat danışmanlığı hizmetimizle; insan kaynakları uzmanlarımızla yapacağınız mülakat simülasyonlarıyla kendinizi test edebilir, eksik yönlerinizi tespit ederek mülakat öncesi kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Al

 

Back To Top
Ara