skip to Main Content
Resume

Mülakatta Cevaplarken Bocaladığımız Sorular!

Bir mülakata ne kadar hazırlansanız da, zor ya da beklenmeyen sorularla karşılaştığınızda bocalayabilirsiniz. Bu yazımızda, sizin için bu sorulara birkaç örnek ve verilebilecek cevapları derledik.

Bu rol ve firmayı sizin için çekici kılan nedir?

Bu soruyu, görüştüğünüz organizasyonun sizin için hangi yönlerden uygun olduğuna dair işe alım uzmanını ikna edecek şekilde cevaplayabilirsiniz. Daha zorlu projeler istediğinizden ve mesleki anlamda gelişim fırsatları aradığınızdan bahsedebilirsiniz.

Geribildirime açık mısınız?

Eğer varsa aldığınız bir eleştiriye ve sonrasında hangi yönlerinize dikkat ettiğinize dair bir örnek verebilirsiniz. Yaptığınız hatalardan çıkarımlarınızı aktararak da devam edebilirsiniz.

Süreçteki diğer adaylarımızdan farkınız nedir?

Kendinize önceden bir SWOT analizi yaparak, bu soruya cevaben güçlü yanlarınızı paylaşabilirsiniz. Kendinizden emin bir biçimde, abartıya kaçmadan ve açıkça anlatabilirsiniz.

Bir hatanızı ve devamındaki süreci anlatabilir misiniz?

Dürüstçe yanıtlayın; ama kişisel hikayelerden uzak durun. Yaptığınız hatanın nedenine değil, sonucuna odaklanın. Sonrasında neler oldu, sizde neler değişti ve benzer bir durumla karşılaştığınızda neyi farklı yapıyorsunuz bunları aktarabilirsiniz. Yani kısaca, bu hatadan ne öğrendiğinizi aktarın!

Ücret beklentinizi alabilir miyim?

Piyasa standardını kesinlikle araştırmalısınız! Net bir rakam vermek mecburiyetini yok; ama yetkinliklerinize uygun bir aralık belirtebilirsiniz. “Sizin skalanıza uyum sağlarım.” Gibi klişe cevaplardan uzak durmaya özen göstererek değerinizin farkında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Bir sorunuz var mı?

Evet! Kesinlikle bir şeyler sormalısınız. Bu pozisyondaki tipik bir günü nasıl tanımlarsınız? Bu şirket için çalışmanın en iyi yanı sizce nedir? Mesleki gelişim fırsatlarınız nelerdir? Şirketinizin değerlerini nasıl tanımlarsınız? Gibi birçok soru sorabilirsiniz.

Bunun için https://www.recovercv.com/is-gorusmesinde-hep-ikcilar-mi-soracak/ blog yazımıza da göz atabilirsiniz!

Mülakat performansınızı arttırmak için Mülakat Simülasyonu ve Danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Kaynak : Michael Page

Back To Top
Ara