skip to Main Content
Mulakat

Mülakatta STAR Olmak İçin Bu Tekniği Bilmelisiniz!

Mülakatlar sizin için hala korkutucu mu geliyor? Mülakat esnasında başarılarınızdan güçlü bir anlatımla bahsetmek için ihtiyacınız olan tek şey S.T.A.R. Tekniği!

Bu teknik, “Situation, Task, Action, Result” kelimelerinin baş harflerinin ve anlamlarının sırasıyla birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Mülakat sorularını bu yöntemi kullanarak cevaplamak, karşınızdaki işe alım profesyonelinde iyi bir etki bırakmak için biçilmiş kaftan! Kafanızda anlatacaklarınızın rotasını çizeceğiniz için, mülakattan çıktıktan hemen sonra “Keşke bunu da dile getirseydim!” deme ihtimaliniz de ortadan kalkacak.

Yetkinlik odaklı sorulara cevap vermek için kullanılan S.T.A.R. tekniği; kariyer hayatınızda o mülakat koltuğuna oturana dek geçen olayları nasıl yorumladığınız, ne gibi sonuçlar elde ettiğiniz ve nasıl yönettiğinizi anlatmanıza yardımcı olur.

Birçok iş tanımında aranan ortak özellikler, problem çözme, analitik düşünme, başarı odaklılık, iletişim becerileri ya da takım çalışması olabilir.

Gelin Başlayalım!

STAR Tekniğinin Kavramları

Durum (Situation):  Bir proje yaptığınız veya zorlukla karşılaştığınız konuyu ele alın. Mesela, bir projeyi gerçekleştirirken, sorunlarla karşılaştınız. Bu durum ekip arkadaşınızdan, maliyetlerden veya ilgili herhangi bir olaydan kaynaklanabilir. Karşınızdakinin teknik olarak sürece ne kadar hakim olması gerektiğini düşünmeyin, konuyu mümkün olduğunca spesifik bir deneyiminizden seçin.

Görev (Task):  Bu konumdaki rolünüzü açıklayın. ekibinizin kısa bir süre içinde bir projeyi tamamlamasına, bir çatışmanın çözülmesine veya motivasyonu arttırmaya yardımcı olmanız gerekiyordu. Bunun farkında olduğunuzu anlatın.

Eylem (Action): Peki bunu nasıl gerçekleştirdiniz? Doğrudan yaptığınız eylemden bahsedeceğiniz için kendinize odaklanın! Ekibinizin, yöneticinizin veya iş arkadaşınızın eylemlerinden ziyade, kendi adımlarınızı aktarın. Yani “biz” dilini tercih etmektense “ben” diline geçin!

Sonuç (Result):  Ve gerçekleşen eylemin sonuçlarını ya da bu durumdan ne öğrendiğinizi açıklayın. Konuyu açıklamakta olduğu gibi, özelleştirilmiş örnekler vermek oldukça pozitif etki yaratacak.

Mülakattan çıktığınız anda faydalarını hissetmeye başlayacağınız bu tekniği ilk görüşmenizde deneyimlemeye başlayın!

Ya da Mülakat simülasyonu hizmetimizden faydalanın!

Kaynak: Youthall

Back To Top
Ara