skip to Main Content
CoverLetter

Etkili “Cover Letter” iş başvurularınızda sizi öne taşır.

Bilinenin aksine Cover letter özgeçmişinizin özeti değil, sahip olduğunuz yetkinliklerin işverenler için neden önemli olduğunu belirttiğiniz yerdir. İş başvurularının önemli bir tamamlayıcısı olan Cover Letter, lisans ve yüksek lisans başvurularından da aşina olduğumuz Personel Statement’a yapı olarak benzese de farklı olarak kendinizi işverene tanıttığınız, iş hayatında önemli olan becerilerinizi nasıl kazandığınızı anlatan bir yazıdır.

Yapılan birçok araştırmada işverenlerin ve insan kaynakları uzmanlarının sizin hakkınızdaki ilk izlenimlerini Ön yazınızı okuyarak oluşturduğu saptanmıştır.

Ön yazınızla işverenlere bu olumlu etkiyi yaratabilmek için tek başına bilgileri sıralamak yanlış bir kanıdır. Üzerine düşünülmüş bir Cover letter ile kişisel ve profesyonel yetkinliklerinizi vurgulayabilir, kendinizi ve fikirlerinizi ne netlikte ifade ettiğinizi gösterebilirsiniz.

Cover Letter, önyazı; sizi işverene tanıtır ve özgeçmişinizi tamamlar niteliktedir. Çoğu kişi CV’sinin tek başına yeterli olduğunu düşünerek ön yazı yazma konusunda biraz daha esnek davranmaktadır. Ancak Türkiye’de ve yurtdışında bir çok uluslararası şirket, iş başvurularında CV’nin yanı sıra Cover Letter’ı da şart görmekte ve değerlendirme aşamasında Cover Letter ile başvuru yapan kişilere daha hızlı dönüş sağlamaktadır.

Siz de iş başvurularınızdan daha iyi sonuç alabilir, deneyimlerinizi ve yetkinliklerinizi en doğru şekilde ifade edebileceğiniz bir Cover Letter’a sahip olabilirsiniz.

RecoverCV Kariyer Danışmanlarımızdan Cover Letter yazımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Back To Top
Ara