skip to Main Content
Resume

Ön Yazı Neden Bu Kadar Önemli?

Bir organizasyona başvurduğunuzda, işverenler bir özgeçmiş doldurmanızı ve başvuru sürecinin bir parçası olarak bunu göndermenizi ister. Bazı şirketler, pozisyon için neden uygun olduğunuzu açıklamak için özgeçmişinizle birlikte bir ön yazı göndermenizi de ister. Bazı pozisyonlar için ön yazı isteğe bağlı olsa da, gönderdiğiniz herhangi bir başvuruya bir ön yazı eklemek genellikle iyi bir fikirdir.

Ön Yazı Nedir?

Ön yazı, başvurduğunuz pozisyonla ilgili nitelikleriniz ve şirkette çalışmakla neden ilgilendiğiniz hakkında bilgi veren tek sayfalık bir mesajdır. İyi yazılmış bir ön yazı, sürecin geri kalanında öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

Bir Ön Yazı Ne Kadar Önemlidir?

Bazı şirketler, başvurduğunuz pozisyona bağlı olarak ön yazılara diğerlerinden daha fazla değer verir, fark edilmenize yardımcı olabilecek, kullanmanız için önemli bir araçtır.

Bir ön yazının işe girmenize yardımcı olmasının birkaç nedeni:

Ön yazı, mülakat yapma şansı yakalamak için, size hikayenizi detaylandırma fırsatı verir. Siz iş için niteliklerinizi sergileme ve sizi neyin uygun kıldığını açıklama şansı bulurken, bir işveren mevcut durumunuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olur. Ön yazı, kişisel markanızı tanımlama ve şirkete ne tür değerler getirebileceğinizi gösterme fırsatı verir.

Bir özgeçmiş göndermek ve bir ön yazı göndermek arasındaki temel fark, bir özgeçmişin yaptıklarınızla ilgili gerçekleri kapsamasına karşın, ön yazı kişiliğinize dair ipuçları içerir.

Kariyerinizde, hangi başarıların sizin için en anlamlı olduğunu ve nedenini göstermeniz şiddetle tavsiye edilir. Başarılarınızı açıklayarak, iş yerinde size neyin anlam kattığını ve nedenini vurgulamış olursunuz.

Başvurunuz için referans aracılığıyla iletişim kurduğunuz bir konumda olabilirsiniz. Referansınız ile ilişkiniz ne olursa olsun, bir ön yazı, nasıl tanıştığınızı ve onunla yaptığınız görüşmenin, başvurmanız için size nasıl ilham verdiğini açıklar.

Ön Yazı Ne Zaman Gönderilmeli?

Özgeçmişinize bir ön yazı eklemeniz gereken bazı yaygın senaryolar;

Başvuru için gerekiyorsa: Bir ön yazı göndermeniz gerekiyorsa, iş başvurusunda açıkça belirtilir. Ancak bir pozisyon gerektirmese bile, her zaman için profesyonelce hazırlanmış bir ön yazınız olmalıdır.

Yetkili kişinin kim olduğunu biliyorsanız: Ön yazınızı, yetkili kişiye hitaben gönderin. Böylece doğru kişiye hitap edebilirsiniz.

Birisi sizi pozisyona yönlendirdiyse: Ön yazıyı şirket içinde tanıdığınız kişiye gönderin. Pozisyondaki karar verici kişiye veya insan kaynakları departmanına iletmesini rica ederek hız kazanabilirsiniz.

Tamamen size özel ve profesyonel danışmanlar tarafından hazırlanmış bir ön yazı için bizimle iletişime geçebilir, Cover Letter (Ön Yazı) Hazırlama Hizmeti’mizden faydalanabilirsiniz.

Kaynak : Indeed

Back To Top
Ara