skip to Main Content
CV Blog Gorsel 1

Özgeçmişinize Asla Eklememeniz Gereken 5 Şey

İş arama süreci çoğu zaman zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir ve bu zorlu yarışta güçlü bir CV’ye sahip olmak sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir. Özgeçmişler, potansiyel çalışanın işveren için yarattığı ilk izlenim olduğu için CV’de yapılacak hatalar sizi istediğiniz iş fırsatından alıkoyabilir. Bu yüzden sizin için CV’nize asla eklememeniz gereken şeyleri derledik. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Gereksiz Kişisel Bilgi

Bir özgeçmiş yaş, medeni hal ve hatta hobileriniz gibi kişisel bilgilerinizi içerebilir ama TC kimlik numarası, açık adres veya pasaport numarası gibi detayların içeriğe eklenmesi doğru değildir. Aşırıya kaçılan kişisel bilgiler başvurunuzun reddedilmesine bile sebep olabilir.

 Ücret Beklentisi

Ücret beklentileri CV’nizde ilan edilecek bir detay asla değildir ve bu detay online, ya da yüz yüze görüşme gerçekleşmediği sürece kimseyle paylaşılmamalıdır.

 Gerçek Olmayan Bilgi

Özgeçmişinizde yalan ifadelerden ve yanlış iddialarda bulunmaktan kaçının. İstatistikler, üç işverenden birinin adayları yanlış bilgilere dayanarak reddettiğini gösteriyor. Özgeçmişinizin herhangi bir bölümünde yalan bir bilgiye yer verirseniz, cezai işleme bile tabi tutulabilirsiniz.

Profesyonel Olmayan Mail Adresi

Özgeçmişlerin %76’sının profesyonel olmayan e-mail adresleri yüzünden göz ardı edildiğini biliyor musunuz? [email protected] veya [email protected] örneğindeki gibi profesyonel iş hayatına uygun olmayan CV adresleri sizi olası iş fırsatlarından alıkoyabilir.

 İşten Ayrılış Sebepleri

İşten ayrılış sebepleri görüşmeler esnasında sorulduğu takdirde belirtilmedilir. Ayrılış sebeplerine CV içeriğinde yer vermek CV’yi amacından uzaklaştıracaktır.

 

Bu detaylara dikkat etmek sizi olası bir ilk elemeden kurtabilir. Özgeçmişiniz kişisel markanızı yansıtan en önemli detayların başında geldiği için sizi doğru şekilde yansıtacak CV içeriğinin oluşturulması çok önemlidir.

Profesyonel bir CV’ye sahip olmak için bizden destek alabilirsiniz. www.recovercv.com

 

 

Back To Top
Ara