skip to Main Content
Resume

Özgeçmişinize Eklemeniz Gereken Covid ile İlgili 4 Başarı!

COVID-19, iş dünyasında hatırı sayılır değişiklikler yarattı. Hal böyle olunca da özgeçmişinizin bu dönemde sizinle ilgili bazı becerilerinizi yansıtması gerektiğini düşünüyoruz.

Örneğin;

  • Yeni normal zorluklarına nasıl adapte oldunuz?
  • İşiniz çok uzak bir konumdaki veya daha yoğun bir iş yükünü yönetmeyi mi gerektirdi?

Baskı altındaki liderlik becerilerinizi göstererek, işverenler tarafından daha değerli bir aday olarak algılanabilirsiniz!

COVID-19 sırasında ve sonrasında yetkinliklerinizi öne çıkartmak için bu 4 önemli beceriyi özgeçmişinize ekleyebilirsiniz…

1 – Farklı saat dilimlerinde kurulan yeni uzak ekipler..

“Offshore” ekipleri yeni bir kavram değil, ancak uzak bir bölgede bir departman kurmak ve yönetmek için gereken beceri, covid sırasında daha fazla önem kazandı.

Belki de işleri farklı bir saat dilimindeki ekiplere delege ettiniz, başka bir ülkenin çalışma kültürüne adapte oldunuz veya liderlik tarzınızı uzaktaki çalışanlarınızı yönetmek için geliştirdiniz!

Bu başarıyı, konum, ekip üyeleri sayısı, bütçe ve yeni uygulamadan tasarruf edilen maliyetlerle ilgili detaylarla özgeçmişiniz için hızlı bir açıklamaya ekleyebilirsiniz.

 2 – Online işe alım, görüşme ve toplantı süreçleri..

İşverenler, adayları incelemek için her zamankinden daha fazla online görüşmelere ve video görüşme uygulamalarına geçtiler.

Mevcut rollere uzaktan görev delege etme veya yeni adaylarla mülakat yapma konusundaki becerilerinizi anlatarak, Avrupa’daki bir işverenin, Türkiye’deki liderliğinize neden  güvenebileceğini açıklayabilirsiniz.

Örneğin, COVID-19 sırasında online mülakatlar ile en iyi adayları nasıl işe aldığınızı veya bir odak grup çalışmasında ekibinizi nasıl yönlendirdiğinizi aktarabilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi, bu özgeçmiş başarılarına metrikler ekleyebilirsiniz;

Ekibim ile online olarak yapmış olduğumuz, 3 modüllük “Potansiyelini Dijitalleştir” odak grup çalışmalarımızın çıktısı olarak; raporlama sistemimizi dijitalleştirdik ve performans yönetiminde zamandan %40 tasarruf ettik.

3 – Uzaktan yönetim uygulamalarından sağlam sonuçlar..

Farklı saat dilimlerine dağılmış yöneticiler ve ekipler, sonuç almak için yeni iletişim yöntemlerine ihtiyaç duyar. Bu süreç özgeçmişte bir proje ve başarı olarak aktarılabilir. Örneğin;

Kanada ve Hindistan’daki ekiplerin, %43 oranında daha az çalışmasını sağlayan ve iletişimlerini hızlandıran operasyonel iyileştirmeler tasarladık.

4 – COVID-19 stresi için ekibe karşı güçlü duruş..

Ekipleriniz muhtemelen B2B satışları, müşteri desteği, proje teslimi ve teknik sorunları ele almanın yeni yolları da dahil olmak üzere değişiklikler geçirirken; aynı zamanda kişisel streslerini de yönetiyor.

Pandemi çağındaki değişikliklerle birlikte, ekibinizi yönetip onlara rehberlik ettiniz mi? Bunu özgeçmişinizde yeni bir liderlik becerisi olarak çerçeveleyin!

Yeni normallerin hakim olduğu iş dünyasında, ekibinize yardımcı olmak için ekip üyelerinize ekstra eğitim veya koçluk yapmış olabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi bu yetkinliğinizden haberdar olmalarını sağlayan başarılar ekleyin:

COVID-19 süresince, tükenmişliği önlemek için haftalık rehberlik için görevlendirilen 4 yöneticiden biri konumundaydım.

Bu özgeçmiş güncellemeleri, güçlü değişim yönetimi becerilerini yansıtır ve kariyeriniz boyunca beklenmedik durumlarla başa çıkmak için nasıl donanımlı olduğunuzu gösterir.

Unutmayın ki, yeni durumlara uyum sağlama, başkalarıyla çalışma ve değişimi yönetme beceriniz her zamankinden daha değerli.

Güçlü liderliği ve değişim yönetimini göstermek için, bu kazançlara özgeçmişinizde mutlaka yer verin!

Daha fazlası için cv hazırlama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Kaynak: AnExpertResume

Back To Top
Ara