skip to Main Content
Blog21052020

Özgeçmişinizi İyileştirmek İçin 5 Kolay İpucu

Özellikle son birkaç yılda özgeçmiş hazırlama konusunda adeta bir evrim yaşandı ve kişiler güçlü yönlerini en doğru ve etkileyici şekilde yansıtabilmek adına profesyonel özgeçmiş yazarlarından yardım almaya başladı. CV’ler artık mesleki deneyiminizi ve sorumluluklarınızı listeleyen dokümanlar değil, sizi en iyi şekilde pazarlayan ve potansiyel işverene adeta satan kişiselleştirilmiş metinler haline geldi. Özgeçmiş yazmak her ne kadar artık özel bir beceri olsa da, siz de aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak özgeçmişinize profesyonel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Başarılarınıza odaklanın.

İşverenler ve işe alım uzmanları esas olarak tek bir şeyle ilgileniyor, o da şirketlerine getirebileceğiniz değer. Bu yüzden özgeçmişiniz bu soruyu ayrıntılı olarak ele almalıdır. Sadece rol ve sorumluluklarınızı vurgulamayın; başarılarınıza da odaklanın. Özgeçmişinizde geçmişte neleri başardığınıza ve çalıştığınız kurumlara kattığınız değerlere odaklanarak gerçek potansiyelinizi yansıtın.

Kendinizi pazarlayın.

Artık özgeçmişler, okuyucunun dikkatini çekmeye ve onları işe en uygun kişi olduğunuza ikna etmeye odaklanan tabiri caizse satış belgeleri olarak düşünülmeli. Bir pazarlama uzmanı gibi düşünün ve kariyerinizin etkileyici görünmesini sağlamak için yaratıcı stratejiler tasarlayın. Özgeçmişiniz mağaza vitrini gibidir ve en iyi ürünlerin sergilenmesi gerekmektedir. Hiçbir noktada gerçeklerden uzaklaşmayın ama söylemek istediğiniz detayları daha cazip ve etkileyici şekilde ifade etmenin yollarını bulun.

Tüm ekstra bilgileri ayıklayın.

Başvurduğunuz işe ve şirkete odaklanmış bir belge elde edene kadar bazı ayrıntılardan feragat edin. İşe alım uzmanları her özgeçmiş için ortalama 5 ile 8 saniye harcıyor, bu nedenle ekstra bilgiler bu kısıtlı zamanda daha alakalı kısımların kaçırılmasına neden olabilir.

Eylem fiilleri kullanın.

Yönetilmesi, analiz edilmesi, kontrol edilmesi vb. eylem fiilleri kullanmak özgeçmişinize dinamizm katar ve okuyucunun dikkatini yakalamanıza yardımcı olur. Eylem fiillerini  metin içinde bolca ve uygun şekilde kullanın.

Dilbilgisi ve tutarlılık.

Bu en kolay tavsiye gibi gözükse de, biz IK uzmanları olarak kişilerin okyanusu geçip derede boğulduğuna sıkça şahit oluyoruz. Metinde hiçbir yazım ve ifade hatası olmadığından emin olun, stilin ve akışın tutarlı olmasını sağlayın. Bu kapsamda yazım stili, aralıklar ve boşluklar özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardır.

 

Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, işe alım yetkililerinin dikkatini çekmek bir gereklilik. İşte özgeçmiş bu noktada devreye giriyor ve doğru hazırlandığında sizi hayalinizdeki işe bir adım daha yaklaştırıyor. CV hazırlama konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz:  https://www.recovercv.com/teklif-al/

 

NOT: Hali hazırda bir özgeçmişiniz yok mu? Bu 6 temel adımı takip ederek hızlı ve kolay bir şekilde CV’nizi oluşturabilirsiniz.

Back To Top
Ara