skip to Main Content
Resume

Özgeçmişinizi Pozisyon Bazlı Özelleştirmenizin 4 Yolu

Özgeçmişimizdeki küçük dokunuşlarla, işe alım yetkilisine, bir rol için en uygun aday olduğunuzu hızlıca gösterebilirsiniz.

Aşağıda, dikkatinizi yoğunlaştırmanızı tavsiye ettiğimiz 4 başlığı derledik. Bu başlıklar sıfırdan bir revizyondan ziyade, rol bazlı uyarlama yapmanıza yardımcı olacak!

# 1 Unvan

Bir rol özelinde özgeçmiş hazırlarken, unvanınızın ilgili rolle uyumlu olmasını sağlamaktan daha kolay bir yolu olduğunu düşünmüyoruz. En iyi yanıysa, bu ince ayarın yapılmasının sadece birkaç saniye sürmesi!

Bu küçük dokunuşa dayalı farklılığa dikkat edin:

  • IT Program Yöneticisi
  • Bulut Dönüşümünde Uzman IT Program Yöneticisi
  • Bankacılık IT Program Yöneticisi

Gördüğünüz gibi, 3 farklı başlık, biraz farklı 3 iş hedefine zemin hazırlıyor.

# 2 Özet

Bir kelime veya birkaç cümle ekleyip çıkartarak, belirli bir rol için neden ideal olduğunuza dair işe alım uzmanına güçlü bir mesaj verebilirsiniz.

Yukarıda atıfta bulunduğumuz program yöneticisi örneğinden hareketle, farklı bir sektördeki program yöneticisi rolünü hedefliyorsanız, sektör çeşitliliğini sergilemeniz avantajınıza olacaktır.

Şu ifadeleri içeren bir cümle kullanabilirsiniz:

“Finansal hizmetleri, sağlık hizmetlerini ve sivil toplum kuruluşlarını destekleyen uçtan uca çeşitli teknoloji projeleri yönettim.”

Bulut dönüşümü BT program yönetiminde bir rol hedefliyorsanız, deneyiminizin bunun etrafında olduğunu ifade edebilirsiniz:

“Şirketin, bulut tabanlı sistemlere geçişini destekleyen, uçtan uca dijital dönüşüm projeleri yönettim.”

Bir banka içinde bir BT Program Yöneticisi rolünü hedefliyorsanız, bankalarda çalıştıysanız, cümleniz şöyle olabilir:

“Kamu ve özel bankalar başka olmak üzere, ödeme sistemleri de dahil, uçtan uca teknoloji projeleri yönettim.”

# 3 Yetenekler

Her sektörün ve şirketin kendine özgü bir dili ve terminolojisi vardır. Yeteneklerinizi buna istinaden revize etmeniz sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Kısa süre önce İK Uzmanı için, 3 farklı iş ilanını inceledik ve 3 farklı yoldan referans alınan bir beceriyi keşfettik:

“İş planlaması”

“İş stratejisi”

“Organizasyon Stratejisi ve Planlama”

Esasen, bu şirketler aynı beceri setine sahip bir adaya ihtiyaç duymaktalar, ancak biraz farklı 3 terim kullanıyorlar. Şirkete, onların dilini konuşarak hitap etmek için, özgeçmişinizde listelenen yeteneklerinizi gözden geçirmeniz ve bunlarla eşleşecek şekilde dokunuşlar yapmanız gerekiyor.

 

# 4 Stratejik Sıralama

Okuyucular özgeçmişe hızlıca bakarlar ve bir özgeçmişteki her paragrafı okuyacaklarının garantisi yoktur. Bu nedenle, iş arayanlara, ilgili rolde hangi yetkinliğin etkili olduğundan ve çoğunlukla hedeflenen rolle güçlü bir şekilde uyumlu olduğundan emin olmalarını tavsiye ediyoruz.

Örnek 1: Hedeflediğiniz rolün yepyeni bir ekibe liderlik etmeniz gereken bir rol olduğunu varsayalım. Bu durumda, bu maddeyi en üste taşımak isteyeceksiniz:

“Gelirlerini 18 ayda 1,5M TL’ye çıkaran ve 2020’nin öngörülen hedeflerini aşan, 12 kişilik bir takımı oluşturdum ve yönettim.”

Örnek 2: Araştırmanız sayesinde, hedeflediğiniz şirketin yakın zamanda başka bir şirketle birleştiğini ve büyümeye devam etme planları olduğunu keşfettiniz. Okuyucunun ilk gördüğü şey olması için bu maddeyi en üste taşımak isteyebilirsiniz:

“Şirketin birleşme işlemleri sonrası kültür, süreç ve sistem entegrasyonu aşamalarını yönettim.”

Kariyer koçluğu, güçlü bir özgeçmişinin nasıl yazılacağı veya LinkedIn profilinizin verimliliği konusunda rehberliğe mi ihtiyacınız var?

www.recovercv.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz!

Kaynak: Virginia Franco Resumes

Back To Top
Ara