skip to Main Content
Colleagues In The Office Working While Wearing Medical Face Mask During COVID-19

Pandemi Kısıtlamaları Gölgesinde Yurtdışında İş Bulmak İçin Tavsiyeler

Hayatımızdaki etkilerini hala güçlü bir şekilde hissettiğimiz pandemi dünya genelinde seyahat kısıtlamaları yaratmaya ve uzaktan çalışma modelini bir nevi zorunluluk haline getirmeye devam ediyor. Bununla birlikte özellikle Avrupa genelinde birçok şirketin aktif işe alım yapmaya devam ettiğini görüyoruz. Peki bu olağanüstü süreç tabiri caizse hayatlarımızı alt üst etmişken, yurtdışında nasıl iş bulabiliriz? İşte sizler için bazı tavsiyeler.

Stratejik bir arama yapın.
Pandeminin uluslararası düzeyde iş piyasası üzerinde olumsuz etkileri oldu ancak yine de çok sayıda boş pozisyon uygun adayları beklemeye devam ediyor. Bu pozisyonları bulmak için farklı sektörlere veya bölgelere bakmanız gerekebilir. Stratejik olmaya çalışın. Hangi sektörler uzun süre toparlanamayacak düzeyde yara aldı? Hangileri diğerlerinden daha iyi durumda? Bilim, sağlık, eğitim, kamu hizmetleri, IT ve e-ticaret gibi endüstriler giderek daha önemli hale geliyor. Bu sektörde faaliyet gösteren firmaları ve iş alanlarını araştırmalı ve başvurularınız için öncelik haline getirmelisiniz.

Farklı fırsatlara açık olun.
Henüz doğru fırsatı bulamadıysanız, açık fikirli olmaya çalışın. Çoğumuz özellikle söz konusu yurtdışı olduğunda istikrarlı ve uzun vadeli bir iş fırsatı elde etmek istiyoruz fakat sözleşmeli veya freelance işler de size kalıcı bir role gidecek kapılar açabilir. Planlarınız arasında olmayan farklı ülkelerdeki fırsatlara da açık olun. Belirli bir ülkede şu anda seyahat kısıtlamaları olsa bile, bu hızla değişebilir.

Doğru yeteneklere dikkat çekin.
Bu belirsiz zamanlarda, esneklik, adapte olma ve öğrenme isteği işverenler için önemli özellikler arasında dikkat çekiyor. Aynı zamanda içinde bulunduğunuz dönemde etkin bir şekilde uzaktan çalışabilecek, güçlü dijital becerilere sahip çalışanlar da öncelikli olarak tercih ediliyor. Başvurduğunuz rolle ilgili doğrudan deneyiminiz yoksa, yaratıcılık, iletişim ve problem çözme becerilerinize odaklanın. Bunları role nasıl uygulayabileceğinize değinin ve aday olarak öne çıkmanızı sağlayacak ek becerileri belirleyin. Güçlü bir ön yazı bunları yapmanıza imkan verebilir.

Sanal mülakatlara ve online işe alıma hazır olun.
İşe alım süreci sonunda yurt dışına taşınacak olsanız bile mülakatlarınız çok yüksek ihtimalle uzaktan gerçekleşecektir. Çoğu işveren, Skype veya Zoom gibi iyi bilinen, kullanımı kolay yazılımlar kullanıyor, ancak bu görüşmeler öncesinde bu araçların nasıl çalıştığını bildiğinizden ve onları önceden test ettiğinizden emin olun. Güvenilir bir internet bağlantısına da ihtiyacınız olacak. Sanal mülakatlar aynı zamanda yukarıda belirttiğimiz becerilerinizi göstermek için de iyi bir fırsattır. İyi bir sanal mülakat performansı potansiyel işvereninize, uzaktan çalışma söz konusu olduğunda bile etkili bir şekilde çalışabileceğinize dair güven verecektir.

Yurtdışı iş bulma hedefiniz doğrultusunda daha doğru adımlar atmak istiyorsanız ‘İş Bulma Danışmanlığı’ hizmetimiz için teklif alabilirsiniz.
RecoverCV ‘İş Bulma Danışmanlığı’ hakkında en sık sorulan sorulara ulaşmak için hemen tıklayın.

Back To Top
Ara