skip to Main Content
Recruit2

Pandemi Sürecinde Mülakatlarda Sormanız Gereken Sorular

Özellikle iş hayatında Covid-19 pandemisinden kaynaklanan sorunlarla birlikte rekabetçi iş dünyasında iş bulmak artık hiç kolay değil. İşe alımcıları ve mülakat yapan danışmanları etkileyebilmek için hazırlıklı olmak çok önemli ama tek başına yeterli değil. İşe alım sürecinde kariyeriniz için en doğru kararı vermek istiyorsanız işe alım danışmanlarına hem rolü hem şirketi yakından tanıyabileceğiniz sorular sormakta fayda var. Bu sayede şirkete ve role olan ilginizi gösterirken aynı zamanda rolün ve şirketin beklentilerinize, yetkinliklerinize ve değerlerinize uygun olup olmadığını da değerlendirmiş olursunuz.

Pandemi süresince ve sonrasında mülakatlarda işe alım danışmanlarına sormayı düşünmeniz gereken sorulara yakından bakalım:

Şu anda şirketin yaşadığı en büyük zorluklar nelerdir ve başvurduğum rol bu zorlukların çözümüne nasıl yardımcı olacak?

Bir aday olarak, şirketin pandemi sonucunda karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukları aşabilmek için başvurduğunuz rolden beklenenleri anlamanız oldukça önemli. Bu soruyu sormak işe girdiğiniz takdirde rolden ne beklemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olurken işe alımcılara sadece kendinizi düşünmediğinizi, aynı zamanda şirketin hedeflerine nasıl katkıda bulunabileceğinizi düşündüğünüzü de gösterir.

Uzaktan çalışma sürecinde, iletişimi sürdürmek ve çalışanları desteklemek için hangi araçları veya uygulamaları kullanıyorsunuz?

Pandemi sürecinde bir işi kabul etmeden önce ne tür bir şirket kültürüne gireceğinizi bilmek her zamankinden daha önemli bir konu haline geldi. Bu soruyu sormak başvurduğunuz şirkette çalışanların birlikte nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Katkıda bulunabileceğim ve değer katabileceğim bir şirkette çalışmak istiyorum. Ekibe yeni katılan kişinin başarılı olmasını sağlamak için ne tür uygulamalar gerçekleştiriyorsunuz?

Bir şirketteki ilk 90 günün başarı için çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İşe alındıktan sonra sizi diğer çalışanlarla nasıl buluşturmayı planladıklarını, ekibe katıldıktan sonra size hangi eğitimleri vermeyi planladıklarını ve ne kadar süreyle uzaktan çalışmanızı istediklerini sormak iş teklifini kabul ettiğiniz takdirde zorlanmamanıza yardımcı olacaktır.

Pandemi sebebiyle belirsizliklerin olduğunu biliyorum ama şirketin önümüzdeki birkaç ay için en önemli öncelikleri ve planları nelerdir?

Elbette önümüzdeki birkaç ayda neler olacağını tahmin edemeyiz, ancak şirketin planlarını kabataslak da olsa bilebiliriz. Bu soruyu sorarak şirket hakkında fikir edinebilirsiniz aynı zamanda işe alım danışmanına proaktif, problem çözücü ve esnek bir takım çalışanı olduğunuzu gösterecek şansı elde edebilirsiniz.

Kaynak: Forbes Dergisi

Back To Top
Ara