skip to Main Content
18064

LinkedIn Profilinizin Görünürlülüğünü Arttırmanın Basit Yolları

Profil görüntülenme sayınızdan ve/veya herhangi bir işe alımcıdan mesaj almamaktan memnun değil misiniz? Henüz yetkinliklerinizden ve profesyonel geçmişinizden şüphe etmeye başlamayın. LinkedIn profilinize biraz daha zaman ayırın ve aşağıda bahsedeceğimiz püf noktalarını kullanarak profilinizi daha görünür kılın. Püf noktaları kullanarak LinkedIn’in sonu olmayan iş fırsatlarını takip etme olanağı bulun.

Profilinizde Kim Sizinle İlgili Hangi Detayları Görüyor Farkında Olun

 

LinkedIn’de kendinizle ilgili belli bilgileri (örneğin; deneyim, özet, yetenekler vb.) başkalarına görünür kılmak, özellikle yeni kariyer olanaklarına olumlu bakıyorsanız, akıllıca bir tercih olacaktır. Kişiler genelde profillerinin detaylarını sadece bağlantılarına açmaya eğilimliler fakat profilinizi herkesin görünürlülüğüne açmak işe alımcıların dikkatini çekmek için daha mantıklı olacaktır çünkü işe alımcılar (eğer bağlantınız yoksa) herkesle ne paylaşıyorsanız onu göreceklerdir. Hesabınızın Ayarlar ve Gizlilik bölümüne giderek profilinize dair hangi bilgiyi kimlerle paylaşmak istediğinizi tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

İnsanların Yeteneklerini Endorse Edin

 

Bir kişinin yeteneğini endorse ettiğinizde (onayladığınızda) o kişiye otomatik bir bildirim gider ve genellikle kişiler sizin onaylamanız sonucunda, sizin profilinize dönüp yeteneklerinizi onaylama eğilimindedirler. Spesifik bir yetenek için yeterli onayı almanız, aynı spesifik yeteneği arayan işe alımcılar tarafından daha görünür olmanıza olanak sağlar. Her durumda insanların yeteneklerini onaylamak size iyi bir şekilde geri dönüyor, bu nedenle insanların yeteneklerini onaylamaktan korkmayın!

Profilinizdeki Özet Kısmını Doldurun

 

Profilinizdeki “Özet” kısmı insanların profilinize tıkladıklarında ilk görecekleri şey olduğundan sandığınızdan daha önemli bir bölüm. Bu kısmı alanınızla ilgili doğru anahtar kelimeleri stratejik olarak yedirerek, tecrübelerinizi ve becerilerinizi özetleyen bir şekilde ve kolay okunabilir yazmalısınız. Ayrıca LinkedIn’in belirttiğine göre özet kısmını doldurmanız profilinizin görünülürlülüğünü arttıracaktır. Bunlara inanmıyorsanız, özet kısmınızı doldurduktan sonraki görüntülenme sayılarınızı takip edip bunu kendiniz de görebilirsiniz!

URL’nizi Adınıza Göre Düzenleyin

 

Platforma ilk üye olduğunuzda LinkedIn size rastgele numaralar ve karakterlerden oluşan bir URL uzantısı veriyor ve bu uzantı siz düzenlemediğiniz sürece ilk verilen şekli ile kalmaya devam ediyor. İlk olarak profilinize girdiğinizde sağda yer alan “Genel Profil ve URL’nizi Düzenleyin” ibaresine tıklamanız gerekiyor. Devamında, açılan sayfada yine sağ tarafta yer alan “Kişiselleştirilmiş URL’nizi düzenleyin.” kısmının altında hesabınızın URL’sini göreceksiniz. URL’nizin yanında yer alan kalem ikonuna tıklayarak uzantınızı değiştirip kaydedebilir ve nihayetinde kişisel ve dijiital markanızı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Küçük bir detay gibi görünse de bu basit düzenleme profilinizin internet aramalarında öne çıkmasına olanak sağlayacaktır.

LinkedIn’de daha keşfedilecek çok şey var! Bu platform hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kariyer hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız bizi takip etmeyi unutmayın!

 

Back To Top
Ara