skip to Main Content
Business Concept With Copy Space. Office Desk Table With Pen Focus And Analysis Chart, Computer, Notebook, Cup Of Coffee On Desk.Vintage Tone Retro Filter, Selective Focus.

Yakın Bakış: Nedir Bu Aday Takip Sistemleri?

Her geçen gün ismini daha da sık duyduğumuz ‘Aday Takip Sistemleri’ işe alım dünyasında evrim niteliğinde değişimlere sebep olmaya devam ediyor. Aday Takip Sistemleri, ya da kısa adıyla ATS, temel olarak işe alım sürecinde uygun adayları ve başvuruları toplamak, sıralamak, taramak ve organize etmek için kullanılan yazılımlardır. Bu sistemler ilk olarak büyük ölçekli şirketler tarafından kullanılmaya başlansa da, teknolojinin gelişmesi, maliyetin ve çeşitliliğin artması sebebiyle artık küçük ve orta ölçekli firmalar için de kolayca ulaşılabilir hale gelmiştir.

 Peki ATS Nasıl Çalışıyor?

Bu sistemleri İK profesyonellerinin işlerini kolaylaştıran bir ön filtre olarak düşünebiliriz. ATS bir özgeçmişin içeriğini kategorilere ayırır, içerikteki anahtar kelimeleri tarar ve ilgili role/aranılan özelliklere uyumu tespit ederek alakasız başvuruları ve adayları ayıklamaya yardımcı olur. Bu yüzden eğer özgeçmişiniz ATS uyumu göz önünde bulundurularak hazırlanmadıysa, İK profesyonellerine ulaşmadan elenebilir, nitelikli ve deneyimli adaylar bile gözden kaçabilir.

 Bu Sistemleri Nasıl Yeneriz?

🔹 İş için özelleştirilmiş anahtar kelimeler kullanın: ATS’nin özgeçmişinizde en çok ilgilendiği konu anahtar kelimelerdir çünkü içeriği ilgili iş tanımıyla karşılaştırmak temel görevidir.

🔹 Standart bölüm başlıkları tercih edin: ATS’ler her bölümdeki bilgilerin doğru bir şekilde ayrıştırılıp anlaşılabilmesi için bölüm başlıklarını kullanır. Bu nedenle, ATS’nin anlayabileceği basit başlıklar kullanmaya özen gösterin. Eğitim, İş Deneyimleri, Yetenekler gibi..

🔹 Yazım ve dilbilgisini kontrol edin: Tipik bir işveren veya işe alım yöneticisi, herhangi bir özgeçmişi yazım hatası sebebiyle elemeye meyilldir ancak ATS eğer yazım hatası sebebiyle kelimeleri tanımlayamazsa bu kadar ileriye bile gidemeyebilirsiniz.

🔹 En doğru aday olmasanız bile başvurun: Her iş başvurusunda olduğu gibi, ATS’de aslında en iyi eşleşmeyi arar ve en mükemmel eşleşmeyi bulmak çoğu zaman mümkün değildir. Mükemmel eşleşme olmamanız, o anda mümkün olan en iyi eşleşme olmadığınız anlamına gelmez. Yine de mutlaka başvurun.

🔹 Görsellere dikkat edin: Bu sistemler okuyamadığı için içerikte görsel, grafik ve tablo kullanmayın.

Mevcut özgeçmişinizin ATS uyumunu arttırmak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

📌 Aday Takip Sistemleri uyumlu, profesyonel bir özgeçmişe sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top
Ara