skip to Main Content
Linkedin Kobi

Yeni LinkedIn Verileri, İş Arayanların İlgisinin Küçük İşletmelere Kaydığını Gösteriyor

LinkedIn verileri, KOBİ’lerin 2020 Mart ayından bu yana yayınlanan tüm iş ilanlarındaki paylarının %22 düştüğünü gösterirken, aynı zamanda tüm iş başvurularındaki paylarının %25 arttığını gösteriyor. Oysa ki, ekonomik belirsizlik dönemlerinde iş arayanların, kurumsal firmaların güvencesine sığınacağını düşünürdük.
Ancak araştırmalar gösterdi ki, KOBİ’ler bir krize yanıt olarak genellikle daha çevik hareket edebiliyor ve tüm iş süreçlerini daha hızlı döndürebiliyorlar. Aynı zamanda, KOBİ’lere başvuran adaylar, eğer doğru bir görev tanımına sahip olurlarsa, daha hızlı terfi alacaklarını düşünmekteler.
Çoğu KOBİ, ücret paketi konusunda, güçlü ve kurumsal rakiplerine yaklaşamayacak olsa da, genellikle adayların aradığı daha farklı belirleyici faktörler de var. Bu faktörlerin farkında olan KOBİ’ler ise kendilerini bir adım ileriye taşıyabilecek adayları çok daha hızlı istihdam ediyor.

Bu özellikler ise şöyle;

1- Kariyer hedeflerine yönelik misyonu olan bir şirket bulmak,
2- Kendilerini geliştirmelerine imkan veren görevler almak,
3- Hızlı yükselme fırsatı yakalamak.

En son LinkedIn araştırmasında, KOBİ başvuru sahiplerinin %25’i, bir iş ararken en önemli faktörlerden birinin “Kariyer hedeflerine yönelik misyonu olan bir şirket bulmak” olduğunu gösteriyor.
Tüm bu sonuçlar, LinkedIn’in iki yıl önce KOBİ ve KOBİ olmayan çalışanlarla yaptığı çalışan değer teklifi (EVP) anket sonuçlarıyla aynı yeri işaret ediyor. Bu anket bizlere, KOBİ çalışanlarının %25’i, hedefe yönelik bir görevin en önemli çalışan değerlerinden biri olduğunu söyledi.
KOBİ adaylarının yaklaşık dörtte biri (%24) hızlı ilerleme fırsatını, yeni bir pozisyonda aradıkları en önemli faktörlerden biri olarak belirtiyor. Kısaca, büyük işletmelerden KOBİ’lere taşınan çalışanlar genellikle terfi alıyor.
LinkedIn verilerine göre, bir işletmeden kısa süre önce KOBİ’ye geçiş yapmış olan çalışanların terfi alma olasılığı, geçiş yapmayan çalışanlara göre %34 daha yüksek.
Ancak daha da ilginç olanı, KOBİ olmayan bir kuruluştan bir KOBİ’ye geçiş yapan çalışanların, diğer yöne geçiş yapan çalışanlara göre yönetsel bir rol üstlenme olasılığı da %74 daha yüksek.
Şimdi, KOBİ’lerin kendilerini bir adım ileriye götürecek yetenekleri aramaları için çok verimli bir zaman!

Back To Top
Ara