skip to Main Content
Recovercv Temmuz Gorsel9

Yeni Mezunlar için CV Hazırlama İpuçları

Cv hazırlama yeni mezunların ilk profesyonel iş arama sürecinde en çok zorlandığı konuların başında gelmektedir. Üniversite eğitimi sırasında hızlıca ve çoğu zaman özensiz bir şekilde hazırlanan Cv’ler iş arama sürecine girildiğinde adaylara yardımcı olamamanın yanı sıra, tam aksine işlerini zorlaştıran olumsuz bir tablo yaratabilir. Peki Cv hazırlarken dikkat edeceğiniz bazı hususların sizin kalabalıklar arasından sıyrılmanızı ve dikkat çekmenizi sağlayabileceğini biliyor musunuz? Yeni mezun olarak başarı şansınızı arttıracak ve size bu süreçte yardımcı olabilecek önemli ipuçlarını bu yazıda sizin için derledik.

Özet

Cv’nize ekleyeceğiniz özet kısmını kim olduğunuzu, teknik yeteneklerinizi, çalışacağınız kuruma neler katabileceğinizi ve kariyer hedefinizi ilk bakışta belirtecek mini/konsantre bir özgeçmiş olarak düşünebilirsiniz. İyi bir özet kısmı bu soruları net bir şekilde cevaplamalı ve çok fazla detay içermemelidir.  Cv’nizde yer alacak bu özet kısmı, özellikle niyet mektubu iletemediğiniz başvurularda son derece faydalı olacaktır.

Eğitim

Hiç şüphesiz ki eğitim durumunuz Cv’nizin en önemli kısımlarından birini oluşturan olmazsa olmaz bilgilerin başında gelir. Özelikle iş tecrübesi olmayan adayların mezun oldukları okullar ve programlar daha fazla önem arz etmektedir. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken nokta, eğitim bilgilerinizin işe alım uzmanlarına gerekli tüm detayları verecek bir şekilde belirtilmesidir. Mezun olduğunuz okulun ve programın tam adı, başlangıç ve mezuniyet tarihleriniz, varsa aldığınız burslar, bitirme teziniz veya projeniz bu alanda mutlaka belirtmeniz gereken bilgilerdir. Yine okul hayatı sırasında elde ettiğiniz diğer başarılar ve bu başarıların dereceleri bu alanda belirtilecek diğer bilgiler arasındadır.

Deneyim

Yeni mezunların en büyük kaygılarından bir tanesi, özgeçmişlerine ekleyebilecek deneyimlerinin olmamasıdır. Bu durum çoğu kişi için teknik olarak doğru olmasına rağmen, Cv hazırlarken sizi kısıtlayacak bir durum olarak görülmemelidir. Bu alanda varsa yarı zamanlı ve proje bazlı çalışma deneyimlerinizden ve yaptığınız stajlardan bahsetmeli, kurum, pozisyon ve tarih bilgilerini mutlaka belirtmelisiniz. Freelance veya gönüllü çalışmalarınız da yine bu alanda belirtilebilecek detaylar arasındadır. Son olarak bu deneyimler sırasında üstlendiğiniz sorumluluklardan da mutlaka kısaca bahsederek belirtilen deneyimlerden elde ettiğiniz kazanımları gözler önüne sermelisiniz.

Anahtar Kelimeler

Cv’nizi hazırlarken alanınıza ve başvurduğunuz pozisyona uygun anahtar kelimeleri mutlaka kullanmalı ve önemli bulduklarınızın farklı varyasyonlarını da kullanmalısınız. Eklenen bu anahtar kelimeler sayesinde, Cv’nizin işe alım süreçlerinde kullanılan çeşitli başvuru takip sistemlerinde ön plana çıkabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

İlgi Alanları

Hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı Cv’nize eklemek tamamen sizin tercihiniz olmakla birlikte bu özelliklerin dahil edilmesi bireysel farklılıklarınızı göz önüne serebilmek açısından önemli olabilir. Spesifik şekilde belirteceğiniz ve özellikle pozisyona uygun olabileceğini düşündüğünüz ilgi alanlarını özgeçmişinize dahil edebilirsiniz. Görüşme sırasında bahsedilmesi ihtimal dahilinde olduğundan, bu ilgi alanlarıyla tamamen alakasız olmadığınızdan emin olmalısınız.

Referans

Referanslarınızı Cv’nizde belirtmek zorunda olmamakla birlikte istenmesi halinde hazırda bulunduklarından emin olmalısınız. Cv’nize eklemeyi tercih ediyorsanız mutlaka kişinin adı-soyadı, ünvan-şirket bilgisi, telefon ve e-mail adresini belirtmelisiniz.

NOT: Yazım Yanlışlarına Dikkat!

Cv’nizi tamamladıktan sonra mutlaka yazım yanlışları ve ifade eksiklikleri olup olmadığını kontrol etmeli ve bu hataları farkedememe ihtimalinize karşı başka birinden yazdığınız içeriği kontrol etmesini rica etmelisiniz. Özgeçmişlerde yer alan bu tür hataların işverenlerin gözünde olumsuz bir imaj yarattığını küçümsememelisiniz.

Hemen Teklif Al
Back To Top
Ara