skip to Main Content
2519318

Yeni Mezunların CV Hazırlarken Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni mezun olmuş ve hayatınızda daha önce hiç CV hazırlamamış olabilirsiniz. Bu konuda kendinizi yetersiz hissediyor ve CV’nizi ne şekilde düzenleyeceğinizi bilmiyorsanız sizin için birkaç önerimiz var!

CV’nizi oluşturmaya vakit ayırın!

Üniversiteden yeni mezunsanız ve kariyerinize güzel bir başlangıç yapmak istiyorsanız CV’nizi hazırlarken belirli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. CV hazırlamak her ne kadar kolay görünse de belirli noktalara dikkat edilmediğinde sizi yanlış veya istemediğiniz şekilde yansıtabilir. Yeni mezunların CV hazırlarken deneyimli bireylere göre farklı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir.

CV’niz içeriği ve görünümü açısından işe alımcıların sizin hakkınızda ilk izlenim edindikleri önemli bir dokümandır. Bu nedenle içeriğini oluştururken belirli noktalara önem göstermeniz iş arayışınızda sizin için faydalı olacaktır.

Öncelikle eğer yeni mezunsanız, CV’nizin içeriği deneyimli bir kişiye kıyasla çok dolu olmayabilir ve bu nedenle CV’nizi güzel bir şablona oturtma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Fakat şunu unutmayın, profesyonel işe alımcılar şablona göre işe alım yapmazlar. CV’nizin karmaşık bir şablona oturtulmasındansa sade ve aranılan bilgileri özetler bir halde olması yeterli olacaktır. Bir işe alım uzmanının zaten CV’nizde hangi noktalara göz gezdireceği bellidir.

CV hayat hikayenizi anlattığınız bir yer değildir. Bu nedenle kullandığınız dilde profesyonel olmalı ve eğitim hayatınızı, kariyer hedeflerinizi özet olarak anlatmalısınız. Kurduğunuz cümleler isteğinize göre pasif veya aktif olabilir, yeter ki profesyonel bir cümle yapısına sahip olsunlar.

Bir yeni mezun olarak CV’nizde belirli noktalara ağırlık vermek isteyebilirsiniz. Bazı yeni mezunlar eğitim hayatı bazıları ise eğitim süresince yaptığı stajlardan daha fazla bahsederek CV’lerini hazırlarlar. Önemli olan her birinden dengeli bir şekilde bahsederek bu dokümanı hazırlamak olacaktır.

CV’niz sayfalarca uzunlukta olmak durumunda değil!

Aldığınız dersleri, üniversitede yaptığınız çalışmaları ve eğitim hayatınıza dair her şeyi yansıttığınız bir doküman oluşturmak isteyebilirsiniz fakat uzunluk ta CV hazırlarken önemli bir faktördür. Deneyimli bir kişinin bile CV’si genelde iki sayfadan fazla oluşturulmadığından bir yeni mezun olarak CV’nizi maksimum iki sayfa olacak şekilde hazırlamanız büyük önem taşımakta. Unutmayın, önemli olan önemli noktaları özetle anlatmak!

Dürüst ve kendiniz olun!

Kendinizi olduğunuzdan farklı bir şekilde yansıtmaya çalışmayın. Kendiniz hakkında yanlış bilgi vermek uzun vadede kariyer arayışınızda sizin için iyi olmayacaktır. Bu nedenle dürüst olun ve CV hazırlarken kendinizi olduğunuz gibi yansıtın.

Yeni nesil şirketler artık yeni mezunların üniversite hayatlarında ne gibi sosyal sorumluluk projelerine katıldıklarını ve ne gibi sosyal aktivitelerde bulunduklarını önemsemektedirler. Bu nedenle bir sosyal sorumluluk kuruluşunda aktif rol oynadıysanız ve/veya okul kulüplerinde çalışmalar yürüttüyseniz bunlardan kısaca bahsetmek isteyebilirsiniz.

Referanslara kimleri koymalı?

Kafanızda referanslara kimleri koymanız gerektiği ile ilgili soru işaretleri olabilir. Bir yeni mezun olarak uzun iş deneyimleriniz olmasa bile, yaptığınız stajlardan bahsedebilir ya da üniversitede çalıştığınız hocalarınızdan sizi ve çalışma prensiplerinizi bilen insanları referanslarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca, aktif olarak iş arıyorsanız eklediğiniz kişileri de bu durumdan haberdar etmelisiniz ki arandıklarında sizin hakkınızda referans vereceklerinden haberdar olsunlar.

CV’nizde en başa koyacağınız “kariyer hedefi” bölümünü hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kısa bir şekilde yazdığınız eğitim sürecindeki deneyimlerinizden ve kariyer hedeflerinizden bahsettiğiniz kısımdır. Bu kısmı yazarken hangi alanda çalışmak istiyorsanız onu belirtmeniz gerekmektedir. Bu kısım, işe alımcılar CV’nizi incelerken ilk dikkatlerini çeken kısım olacaktır bu nedenle ne yazdığınıza özen göstermelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz detaylara önem verdiğinizde CV’iniz diğer adayların önüne çıkarabilir ve sizi iyi bir şekilde yansıtabilir. Kariyerinize güzel bir başlangıç yapmak sizin elinizde, profesyonel CV hazırlama ve CV’nize ön yazı hazırlama konularında destek için hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top
Ara